Bătaie cu maceta și cuțitul la Brăila, după o dispută cauzată de droguri „de slabă calitate”
Potrivit Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila, incidentul a avut loc în seara de 23 martie 2026, în Brăila.
Anchetatorii susțin că inculpații P.C.D., N.A.V. și V.A. au atras persoana vătămată, I.M.M., într-o discuție în apropierea unui magazin de pe strada Sebeșului, în cartierul Radu Negru. Cei trei ar fi fost nemulțumiți că persoana vătămată i-ar fi vândut lui P.C.D. droguri de slabă calitate, în schimbul sumei de 900 de lei. Potrivit anchetatorilor, bărbații i-ar fi cerut explicații, timp în care l-au amenințat și înjurat pe cel care vânduse drogurile. Ulterior, cei trei ar fi dirijat victima prin îmbrânceli și bruscări până în zona străzii Ecaterina Teodoroiu, la intersecția cu aleea către parcarea interioară a unui bloc. Acolo, procurorii susțin că inculpații ar fi încercat să îl omoare pe vânzătorul de droguri.
I-au tăiat tendoanele mâinii stângi
Toți cei trei inculpați se pare că au lovit victima cu pumnii și au îmbrâncit-o pentru a o dezechilibra și a o dirija forțat la sol, în timp ce P.C.D. ar fi folosit o macetă, iar N.A.V. un cuțit.
Anchetatorii susțin că armele au fost folosite în zone vitale ale corpului, victima suferind, printre altele, leziuni în regiunea temporală stângă, la nivelul coapselor și secționarea completă a tendoanelor de la degetele brațului stâng.
Agresiunea, „de agresivitate extremă”
Parchetul caracterizează agresiunea drept una de „agresivitate extremă”.
Dosarul penal a fost înregistrat la Parchetul de pe lângă Tribunalul Brăila la 25 martie 2026, în urma sesizării făcute de o femeie care ar fi găsit victima pe strada Abrud. Potrivit anchetatorilor, victima i-ar fi cerut acesteia să apeleze Serviciul de Ambulanță Județean Brăila, după ce fusese agresat.
La 28 martie, procurorii au dispus continuarea urmăririi penale față de cei trei suspecți pentru tentativă la omor.
În aceeași zi, P.C.D. și V.A. au fost reținuți pentru 24 de ore, iar ulterior Tribunalul Brăila a dispus arestarea lor preventivă pentru 30 de zile. Contestațiile formulate de cei doi au fost respinse de Curtea de Apel Galați.
În cazul lui N.A.V., instanța a dispus arestarea preventivă în lipsă, pentru o perioadă de 30 de zile de la data prinderii și încarcerării acestuia. Măsura a fost confirmată ulterior de judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Brăila.
Potrivit Parchetului, măsurile de arestare preventivă au fost menținute succesiv până la întocmirea rechizitoriului. Prin rechizitoriul din 10 august 2026, procurorul de caz din cadrul Parchetului de pe lângă Tribunalul Brăila a dispus trimiterea în judecată a celor trei inculpați, cercetați în stare de arest preventiv, pentru tentativă la omor.
P.C.D. este acuzat de tentativă la omor, cu reținerea stării de recidivă și a circumstanței agravante prevăzute de Codul penal, iar N.A.V. și V.A. sunt judecați pentru tentativă la omor, cu reținerea circumstanței agravante.