Iohannis: În urma exploziei, va fi oprită alimentarea cu gaze în tot Sibiul

Publicat: 07 12. 2009, 13:49
Actualizat: 07 11. 2012, 08:06

„Situaţia nu mai este critică, a fost o defecţiune la un SRM (staţie de reglare a gazului) foarte important pentru Sibiu, care trebuie să fie modernizat până acum. Nu se ştie din ce motive lucrurile nu au mers bine, au fost scăpări de gaz şi s-a produs o flacără foarte puternică”, a spus Iohannis, care a mers la locul incendiului.

Primarul Sibiului a afirmat că va fi întrerupt gazul în tot municipiul Sibiu pentru ca reprezentanţii E.On Gaz să poată interveni şi că s-ar putea să se reia furnizarea în cursul serii de luni sau marţi dimineaţă.

El a spus că până în momentul de faţă cei de la E.On nu au putut preciza care a fost cauza incendiului.

Iohannis a menţionat că cei şase răniţi sunt din echipa E.On Gaz care trebuia să înceapă luni modernizarea staţiei şi că directorul companiei va merge la spital pentru a afla care este starea lor.