Studiu: Pentru jumătate dintre români berea este asociată cu vacanța și relaxarea

Publicat: 31 07. 2025, 13:19

Românii spun că berea contribuie semnificativ chiar la atmosfera de vacanță (39%). Bărbații consideră într-o proporție mai mare că berea este un element definitoriu al relaxării estivale (46%), o parte importantă din ei (37%) declarând-o chiar băutura lor preferată în concediul de vară; femeile împărtășesc și ele această percepție (33%).

Studiul a fost realizat de Reveal Marketing Research, la solicitarea Centrului de Studii despre Bere, și a explorat percepțiile și obiceiurile de consum ale românilor în legătură cu berea, în sezonul estival. Ziua Internațională a Berii este celebrată vineri, pe 1 august.

„Rezultatele confirmă faptul că berea nu este doar o alegere de moment, ci parte dintr-un ritual social și personal al vacanței. Este o băutură asociată cu momentele de bucurie, socializare și descoperire – mai ales în vacanță, când oamenii sunt mai deschiși către noi experiențe și gusturi. Ne bucură să vedem că berea este percepută ca un element al culturii de vacanță și este foarte interesant că românii experimentează tot mai mult noi sortimente, de la berea fără alcool la variante premium, dovadă a maturizării gusturilor și a responsabilității în consum”, a declarat Corina-Aurelia Zugravu, președinte al Centrului de Studii despre Bere.

Vacanța accentuează apetitul pentru bere

Potrivit studiului, unul din doi respondenți afirmă că sunt mai dispuși să experimenteze tipuri noi de bere atunci când sunt în vacanță, bărbații și femeile manifestând aproape un nivel de interes similar, cu ponderi de 52%, respectiv 47%. Înclinația spre a experimenta noi gusturi în timpul concediilor este peste medie și în segmentele de vârstă de peste 35 ani (cu peste 52%).

Studiul mai arată că unu din doi români care călătoresc în afara țării aleg să experimenteze berea locală din țara de destinație, acest obicei fiind parte din descoperirea culturii gastronomice a destinației. Acest trend este cel mai evident în segmentele de vârstă de peste 35 ani.

„Vacanțele sunt contextul ideal pentru explorare și relaxare, iar datele studiului ne arată că berea are un rol puternic în conturarea acestor momente. De la ieșirile cu prietenii până la aventurile culinare de peste hotare, berea se dovedește a fi companionul estival pentru români. Aceste date sunt și o confirmare a atașamentului profund pe care-l avem față de ce înseamnă această băutură, dincolo de gust: emoția și experiența pe care ni le oferă”, a declarat Marius Luican, director general al Reveal Marketing Research.

La plajă sau la munte, berea este mereu savurată cu poftă

În privința locurilor în care aleg să se bucure de o bere în vacanță, bărbații spun că plaja este locul favorit unde savurează o bere (39%), o alegere similară cu cea a românilor cu vârsta peste 35 ani. Bărbații aleg să consume bere și în excursii de vară de o zi (25%) și spun că savurează o bere și atunci când merg la munte (20%).

Studiul Reveal Marketing Research s-a desfășurat online în luna iulie 2025, pe un eșantion reprezentantiv național de 1.006 respondenți de peste 18 ani, din mediul urban și rural, utilizatori de internet. Eroarea maximă de eșantionare este +/-3,1% la un nivel de încredere de 95%.