- Home
- Social
- TÂRGU-JIU, (04.09.2017, 15:32)
- Loredana Ficiu
- Home
- Video
- Politic
- Vești bune
- Economic
- Social
- Externe
- Healthcare Trends
- Marius Tucă Show
- Gândurile lui Cristoiu
- Coronavirus
- Facem România bine
Video VIDEO | Un urs a fost prins într-un gard de sârmă, în grădina unui localnic din Novaci
Jandarmii din judeţul Gorj au intervenit, luni, pentru salvarea unui urs care a fost găsit captiv în grădina unui localnic din oraşul Novaci. Pentru eliberarea animalului a fost nevoie de folosirea unor tranchilizante, transmite corespondentul MEDIAFAX.
1143 afişări
Potrivit directorului Direcţiei Sanitar-Veterinare şi pentru Siguranţa Alimentelor Gorj, Nicolae Călescu, un localnic a sesizat autorităţile cu privire la faptul că un urs a rămas captiv într-un gard de sârmă.
La faţa locului au fost trimişi jandarmii, poliţiştii, primarul oraşului Novaci şi inspectorii DSVSA.
”L-am tranchilizat, l-am urcat în maşină şi îl urcăm în habitatul lui, la munte. Ursul s-a prins într-un gard, pur şi simplu, nu e laţ, e în grădina unui cetăţean. Animalul nu e rănit. (...) Este al treilea urs găsit în decurs de o săptămână. Probabil că nu mai au ce mânca în munte şi coboară. Oamenii trebuie să anunţe imediat organele competente, prima grijă e să pună mâna pe telefon şi să anunţe”, a declarat, corespondentului MEDIAFAX, directorul DSVSA Gorj, Nicolae Călescu
ULTIMELE ȘTIRI
-
Studiu: Protecția oferită de vaccinul Pfizer poate fi anulată de tulpina sud-africană a coronavirusului
-
Răspunsul lui Valeriu Gheorghiţă, întrebat de ce platforma de vaccinare nu arată timpul de aşteptare
-
OFF/ON THE RECORD. Dan Barna: „Categoric, da! Voiculescu face bine. Mă uit la televizor în Guvern cu Vlad şi Cîţu şi nu poţi să nu râzi”
-
Vlad Voiculescu: Discuţiile despre includerea Spitalului Foişor în circuitul COVID-19, vechi de un an
Proprietarul grădinii a declarat că a auzit din casă zgomotul făcut de ursul prins în gard.
La rândul său, purtătorul de cuvânt al IPJ Gorj, Miruna Prejbeanu, a declarat că un echipaj al Poliţiei va face cercetări pentru a vedea dacă a fost sau nu vorba despre braconaj.









Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.




PROSPORT.RO

CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe