CUPA MONDIALĂ de fotbal: Franţa a învins Honduras, scor 3-0, în grupa E

Echipa Franţei a învins, duminică, la Porto Alegre, cu scorul de 3-0 (1-0), selecţionata Hondurasului, în grupa E de la Cupa Mondială, în care francezii au avut superioritate numerică mai mult de o repriză şi în care s-a validat un gol pentru prima oară în istorie datorită tehnologiei Goal-Control.

205 afișări
Imaginea articolului CUPA MONDIALĂ de fotbal: Franţa a învins Honduras, scor 3-0, în grupa E

Franţa a învins Honduras, scor 3-0, în grupa E de la Cupa Mondială (Imagine: Mediafax Foto/AFP)

Golurile au fost marcate de Benzema '45 (penalti), '72 şi Valladares '48 (autogol).

În minutul 43, Wilson Palacios a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu pentru un fault asupra lui Pogba. Penaltiul acordat în urma acestei faze de arbitrul Sandro Ricci a fost transformat de Benzema.

La golul al doilea al Franţei, jucătorii reprezentativei Hondurasului şi selecţionerul Luis Suarez au protestat, însă, conform imaginilor oferite de tehnologia Goal-Control 4-D, mingea trimisă de Benzema a lovit bara, iar apoi a revenit la portarul Valladares, care a deviat-o în propria poartă. Acesta a fost primul gol din istoria fotbalului validat datorită tehnologiei Goal-Control 4-D.

În minutul 15, Blaise Matuidi a trimis mingea în bară, acelaşi lucru reuşindu-l şi Griezmann în minutul 23.

Franţa: Lloris - Debuchy, Varane, Sakho, Evra - Cabaye (Mavuba '65), Matuidi, Pogba (Sissoko '57) - Valbuena (Giroud '78), Benzema, Griezmann. Selecţioner: Didier Deschamps

Honduras: Valladares - Beckeles, Bernardez (Chavez '46), Figueroa, Izaguirre - Wilson Palacios, Garrido - Nájar (Claros '58), Espinoza - Costly, Bengtson (Garcia '46). Selecţioner: Luiz Suarez

Cartonaşe galbene: Evra '7, Pogba '27, Cabaye '45+2 / Palacios '27, '43, Garrido '83

Cartonaş roşu: Palacios '43

Arbitri: Sandro Ricci (Brazilia) - Emerson de Carvalho (Brazilia), Marcelo Van Gasse (Brazilia) - Peter O'Leary (Noua Zeelandă)

În celălalt meci al grupei E, Elveţia a învins Ecuador, scor 2-1.

Clasament: 1. Franţa - 3 puncte, 2. Elveţia - 3 puncte, 3. Ecuador - 0 puncte, 4. Honduras - 0 puncte.

Etapa următoare programează la 20 iunie meciurile: Elveţia - Franţa, la Salvador, ora 22.00; Honduras - Ecuador, la Curitiba, ora 01.00;