FC Universitatea Cluj se desparte de Alessandro Murgia. Italianul își încheie aventura după un singur sezon

Publicat: 07 08. 2026, 13:44
Meciul de fotbal dintre Universitatea Cluj si FCSB, din etapa a XV-a a Superligii, disputat pe Cluj Arena din Cluj-Napoca, duminica, 1 noiembrie 2025. In imagine: Alessandro Murgia. FLAVIU BUBOI / MEDIAFAX FOTO

Fotbalistul în vârstă de 29 de ani ajunsese la formația ardeleană în vara anului 2025, după două sezoane petrecute la Hermannstadt. În tricoul „șepcilor roșii”, Murgia a bifat 23 de apariții în toate competițiile și a înscris un gol, însă a fost folosit de cele mai multe ori din postura de rezervă.

Singurul gol marcat pentru vicecampioana României a fost înscris chiar împotriva fostei sale echipe, AFC Hermannstadt, în remiza din etapa a 4-a a stagiunii trecute.

Ultima sa apariție pentru Universitatea Cluj datează din 7 martie, când a jucat 22 de minute în victoria cu FCSB, scor 3-1.

Originar din Roma, Murgia este un produs al academiei lui Lazio și a evoluat pentru prima echipă a clubului în 49 de meciuri, reușind patru goluri. La Lazio a contribuit la câștigarea Supercupei Italiei din 2017, când a marcat golul victoriei împotriva lui Juventus.

De-a lungul carierei a mai jucat la SPAL, Perugia și Hermannstadt, iar la nivel internațional a adunat 22 de selecții pentru reprezentativele de juniori și tineret ale Italiei.