Meciul U Cluj - CFR Cluj se rejoacă din minutul 1

Comisia de Disciplină a decis, vineri, ca meciul Universitatea Cluj - CFR Cluj, întrerupt marţi, în minutul 27, să se rejoace începând din minutul 1, la o dată ce urmează să fie stabilită ulterior, portarul Mircea Bornescu şi fundaşul Ricardo Cadu fiind suspendaţi câte două etape.

1454 afișări
Imaginea articolului Meciul U Cluj - CFR Cluj se rejoacă din minutul 1

Meciul U Cluj - CFR Cluj se rejoacă din minutul 1 (Imagine: Mirca Rosca/Mediafax Foto)

"În ceea ce priveşte meciul Universitatea Cluj - CFR Cluj s-a luat următoarea decizie: în baza legii 7 din legile jocului, coroborată cu articolul 123 din Regulamentul Disciplinar se decide rejucarea din minutul 1 a partidei Universitatea Cluj - CFR Cluj, întreruptă la data de 8 mai 2012, în minutul 24, la o dată care va fi decisă de departamentul de competiţii al LPF. Se sancţionează jucătorul Ricardo Cadu cu suspendare de două etape şi penalitate sportivă de 7.000 de lei. Se sancţionează jucătorul Bornescu Mircea pentru două etape şi penalitate de 7.000 de lei. Se sancţionează masorul Ciucă Liviu cu 12 luni de suspendare şi penalitate sportivă de 10.000 de lei. Hotărârea poate fi atacată la Comisia de Recurs în termen regulamentar (n.r. - cinci zile de la comunicare)", a declarat preşedintele Comisiei de Disciplină, Valentin Epure.

Comisia de Disciplină a LPF a început să judece acest caz vineri, la ora 13.00, la sediul ligii fiind prezenţi Iuliu Mureşan, Felix Grigore, Mircea Bornescu şi Alexandru Tudor.

Comisia de Disciplină i-a mai citat pe observatorul LPF Gheorghe Nedelescu şi pe supervizorul Alexandru Boc, iar aceştia şi-au exprimat poziţiile în acest caz prin videoconferinţă, fiind delegaţi la meciuri din etapa a XXXII-a a Ligii I.

Meciul dintre Universitatea Cluj şi CFR Cluj, din cadrul etapei XXXI-a a Ligii I, a fost întrerupt, marţi, în minutul 27 de arbitrul Alexandru Tudor după izbucnirea unui conflict general între jucătorii celor două echipe.

În momentul întreruperii jocului, CFR Cluj conducea cu scorul de 1-0 prin golul marcat din penalti de Ricardo Cadu.

Imediat după marcarea golului, căpitanul oaspeţilor, Cadu, s-a bucurat în faţa fanilor echipei Universitatea Cluj, aflaţi în peluza din spatele porţii lui Mircea Bornescu. Acesta din urmă a fugit după Cadu şi l-a izbit violent. Cei doi au fost cu greu stăpâniţi de ceilalţi coechipieri. Arbitrul Alexandru Tudor a decis eliminarea lui Cadu şi Bornescu, însă conflictul a continuat în drumul spre vestiare, portughezul fiind lovit în abdomen de un steward şi în cap de către masorul Liviu Ciucă. În cele din urmă, Alexandru Tudor ca meciul să nu se reia.

După aceste incidente, masorul Liviu Ciucă a fost dat afară de la Universitatea Cluj.

Un suporter al Universităţii Cluj, Tripon Gabriel, a fost identificat, miercuri, ca fiind a doua persoană care l-a lovit pe fundaşul Ricardo Cadu, pe tunelul de la vestiare al Cluj Arena, în timpul indientelor de la derbiul local.