Steaua şi Rapid au remizat, scor 0-0, în derbiul etapei a XI-a a Ligii I

Formaţiile Steaua şi Rapid au remizat, luni, pe Arena Naţională, scor 0-0, în derbiul etapei a XI-a a Ligii I, în care centralul Alexandru Tudor a eliminat doi jucători de la echipa antrenată de Răzvan Lucescu şi unul de la gruparea pregătită de Ilie Stan.

1293 afișări
Imaginea articolului Steaua şi Rapid au remizat, scor 0-0, în derbiul etapei a XI-a a Ligii I

Steaua şi Rapid au remizat, scor 0-0, în derbiul etapei a XI-a a Ligii I (Imagine: Constantin Vladescu/Mediafax Foto)

În minutul 66, arbitrul Alexandru Tudor i-a eliminat pe Andrei Prepeliţă de la Steaua şi Dan Alexa de la Rapid. Mijlocaşul stelist a avut o intrare periculoasă asupra portarului Coman, Alexa s-a repezit cu mâinile în gâtul lui Prepeliţă cerându-i socoteală pentru atacul său, iar acesta a ripostat rupându-i tricoul rapidistului. În incident s-au implicat şi ceilalţi jucători iscându-se o bătaie generală în care fotbaliştii şi-au împărţit reciproc pumni şi picioare. Meciul a fost oprit aproximativ cinci minute şi din cauza accidentării lui Coman, care a primit îngrijiri medicale la braţul stâng, dar nu a mai putut continua jocul, fiind înlocuit cu Straton.

Imagini video cu bătaia generală de la meciul Steaua - Rapid

Fundaşul rapidist Ezequias Tavares a fost eliminat în minutul 75, după ce l-a călcat pe gleznă pe stelistul Tiberiu Bălan. Cei prezenţi pe banca rapidiştilor au protestat vehement la adresa arbitrului de rezervă Radu Petrescu, cel care i-a semnalizat lui Tudor intrarea dură a lui Ezequias.

Steaua Bucureşti: Stanca - Martinovici (Răduţ '89), Iliev, Geraldo, Latovlevici - Prepeliţă, Bourceanu, Brandan, Tănase (Nikolici '76) - Tatu, M. Costea (Bălan '56). Antrenor: Ilie Stan.

Rapid Bucureşti: D. Coman (Straton '70) - Rui Duarte, Marcos Antonio, Burcă, Ezequias - Alexa - Deac, Teixeira, Herea, Sburlea (Surdu '63) - Pancu (N. Grigore '72). Antrenor: Răzvan Lucescu.

Cartonaşe galbene: Martinovici '84 / Burcă '59, Surdu '88, Rui Duarte '90+2, Straton '90+6.

Cartonaşe roşii: Prepeliţă '66 / Alexa '66, Ezequias '75.

Arbitri: Alexandru Tudor (central) - Cristian Nica, Aurel Oniţă (asistenţi) - Radu Petrescu (rezervă).

Observatori: Aron Huzu, Eduard Alexandru.

La partidă au asistat 41.432 de spectatori.

Partida s-a disputat, în premieră pentru Arena Naţională, cu acoperişul închis.

La meci au asistat şi antrenorul echipei PAOK Salonic, Ladislau Boloni, fostul selecţioner al naţionalei României, Anghel Iordănescu, fostul manager general al FC Steaua, Mihai Stoica, şi foştii fotbalişti ai Stelei, Adrian Neaga, Sorin Paraschiv şi Nicolae Dică.