- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
Cristian Popa şi Bogdan Olteanu, avizaţi de comisiile parlamentare ca viceguvernatori ai BNR
Comisiile parlamentare de buget-finanţe i-au avizat, marţi, în funcţiile de viceguvernatori ai Băncii Naţionale a României (BNR) pe Cristian Popa şi Bogdan Olteanu.
Cristian Popa şi Bogdan Olteanu, avizaţi de comisiile parlamentare ca viceguvernatori ai BNR (Imagine: Mediafax Foto)
Noul CA al BNR va fi condus de Mugur Isărescu, primviceguvernatorul Florin Georgescu, viceguvernatorii Cristian Popa şi Bogdan Olteanu şi îi va avea ca membri pe Nicolae Dănilă, Napoleon Pop, Agnes Nagy, Dinu Marin şi Virgil Stoenescu, au decis comisiile parlamentare de buget-finanţe.
Lucian Croitoru, Daniel Dăianu şi Silviu Cerna nu au primit aviz din partea comisiilor.
Propunerile vor fi votate în plenul Parlamentului.
Conform legii privind Statutul BNR, membrii Consiliului de Administraţie al Băncii Naţionale a României nu pot fi deputaţi ori senatori sau membri ai unui partid politic şi nu pot face parte din autoritatea judecătorească sau din administraţia publică.
De altfel, Bogdan Olteanu, care este deputat PNL, a precizat că, în cazul în care va fi numit la BNR, îşi va da demisia din Parlament.
Aceasta ar antrena organizarea de alegeri parţiale în colegiul în care Olteanu a fost ales, respectiv colegiul uninominal 1 din Bucureşti.
Potrivit legii pentru alegerea Camerei Deputaţilor şi a Senatului, în cazul demisiei unui parlamentar, pentru ocuparea mandatului vacantat se organizează alegeri parţiale la nivelul colegiului uninominal în care acesta a fost ales.
Alegerile parţiale se desfăşoară într-un singur tur, cel mai bine clasat candidat urmând să fie declarat câştigător.
-
COD GALBEN DE NINSORI: Autostrăzile şi drumuri naţionale, închise. Zeci de trenuri anulate. Cursuri suspendate în sute de şcoli. Cum se circulă şi care e situaţia în ţară
Traficul rutier este întrerupt, vineri, pe mai multe drumuri naţionale, zeci de trenuri sunt anulate, iar cursurile au fost suspendate în 373 de şcoli din cauza zăpezii şi a viscolului. Directorul general al Administraţiei Naţionale de Meteorologie, Ion Sandu, spune că fenomenele meteo care se înregistrează în aceste zile în România sunt cât se poate de normale şi că nu vor fi nămeţi ca în 1954, cel puţin până duminică. citeşte tot
-
Scăderea populaţiei va afecta numărul europarlamentarilor, voturile în UE şi alocările financiare
Politic ieri, 20:11
Numărul de eurodeputaţi români dar şi numărul de voturi alocate României în Consiliu vor scădea în urma diminuării numărului de cetăţeni, conform recensământului, însă potrivit unor surse europene, aceste efecte vor fi simţite abia după 2014 sau 2020. citeşte tot





i-di-o-ti-lor ,daca a ajuns si acest n.e.m.e.r.n.i.c. sa fie viceguvernator,inseamna ca PNL-ul sa se duca cu "tontii" la dra-cu ! Are vreo pregatire financiar bancara ?
Ceea ce li s-a intamplat domnilor profesori Silviu Cerna si Daniel Daianu este o uriasa rusine. BNR, sa zicem, era una dintre singurele institutii functionale din Romania in care politicul nu exercita vreo imixtiune. Bogdan Olteanu viceguvernator la BNR Doamne tupeul este sport national.
Daca PNL il pune pe Olteanu in locul lui Daianu e o rusine pentru acest partid. Va sfarsi ca PNT. Poate Milut sa-i mai ajute.