Echipa Astra Giurgiu, deţinătoarea Cupei României, a câştigat Supercupa României, după ce a învins, vineri, pe Arena Naţională, cu scorul de 6-4, în urma executării loviturilor de departajare, campioana Steaua Bucureşti.

1842 afișări
Imaginea articolului Astra a învins Steaua, scor 6-4, la loviturile de departajare şi a CÂŞTIGAT Supercupa României

Astra a învins Steaua, scor 6-4, la loviturile de departajare şi a CÂŞTIGAT Supercupa României (Imagine: Alexandru Hojda/Mediafax Foto)

La finalul celor 90 de minute de joc şi a celor două reprize de prelungiri, scorul a fost egal, 1-1.

Pentru Steaua a marcat Chipciu '45, iar pentru Astra a înscris Enache '74.

1-0: Tănase i-a pasat lui Chipciu pe partea dreaptă, iar acesta a marcat de la opt metri la colţul lung;

1-1: Ben Youssef a centrat de la 14 metri în centrul careului mic lui Enache, care a marcat cu capul.

La loviturile de departajare pentru Astra au transformat: Găman, Seto, Morais, Laban şi Budescu.

Pentru Steaua au înscris Keşeru, Pîrvulescu şi Latovlevici, în timp ce Filip a ratat.

Steaua: Arlauskis - Râpă, Varela, Szukala, Latovlevici - Prepeliţă, L. Filip - Chipciu, N. Stanciu (Pîrvulescu '78), Tănase - G. Iancu (Keşeru '73). Antrenor: Constantin Gâlcă

Astra Giurgiu: S. Lung jr. - Yahaya, Ben Youssef, V. Găman, J. Morais - Seto, Laban - Enache, M. Cristescu (Fatai '46), Budescu - Bukari (De Amorim '46). Antrenor: Daniel Isăilă

Cartonaşe galbene: Szukala '23, Prepeliţă '26, Chipciu '68, Râpă '87, Keşeru '120 / Ben Youssef '62, Morais '68, Laban '80, Seto '113

Meciul a fost arbitrat de Alexandru Tudor, ajutat de Mircea Grigoriu (arbitru asistent 1), Alexandru Cerei (arbitru asistent 2), Marcel Bîrsan (arbitru adiţional 1), Robert Dumitru (arbitru adiţional 2) şi Daniel Mitruţi (arbitru de rezervă).

Observatorii partidei au fost Octavian Goga şi Patriţiu Abdrudan

Astra Giurgiu a câştigat Supercupa României pentru prima oară în istorie

Budescu a primit trofeul Supercupa României de la preşedintele FRF, Răzvan Burleanu

Căpitanul echipei Astra Giurgiu, Constantin Budescu, a primit, vineri seară, pe Arena Naţională, trofeul Supercupa României, care a fost oferit de preşedintele FRF, Răzvan Burleanu, şi secretarul general al forului, Gheorghe Chivorchian.

Jucătorii Astrei au primit medaliile de câştigători ai trofeului şi au urcat pe podiumul de premiere pentru a primi trofeul.

Primii au fost premiaţi jucătorii Stelei şi staff-ul tehnic condus de Constantin Gâlcă, precum şi arbitrii meciului.

Cel mai bun jucător al Supercupei României a fost desemnat portarul Astrei, Silviu Lung, care a reuşit să apere execuţia lui Filip la loviturile de departajare.

DESFĂŞURAREA MECIULUI:

Astra se impune la loviturile de departajare. Filip a ratat pentru Steaua, toţi jucătorii Astrei au marcat

Se încheie şi a doua repriză de prelungiri. Meciul se va decide la lovituri de departajare.

Începe a doua repriză de prelungiri.

Se încheie prima repriză de prelungiri.

Min. 103 - Chipciu şutează periculos, Lung respinge

Min. 91 - Încep prelungirile

Se încheie timpul regulamentar. Vom avea prelungiri

Min. 90+1 Ocazie pentru Astra: Fatai şutează din interiorul careului Stelei, Arlauskis prinde balonul

Min. 74 - GOL, Astra! Enache egalează cu o lovitură de cap spectaculoasă, pe spate

Min. 66 - O nouă ocazie pentru Chipciu! Mijlocaşul Stelei şutează de la 11 metri, Lung reuşeşte să respingă

Min. 46 - S-a reluat partida.

Pauză.

Min. 45 - GOL, Steaua! Chipciu marchează cu un şut la colţul lung

Min. 35 - Şut periculos al lui Stanciu, Lung respinge în corner

Min. 30 - Ocazie mare pentru Steaua! Stanciu şutează puţin pe lângă poartă după o pasă a lui Iancu

Min. 7 - Ocazie mare pentru Astra! O pasă a lui Budescu îl lasă pe Enache singur cu portarul, dar acesta şutează în Arlauskis