Armata indoneziană anunță eliminarea a 18 separatiști într-o operațiune în Papua

Publicat: 15 05. 2025, 09:07
Soldiers from participating countries take part in Super Garuda Shield multi-national military exercises in Baluran, West Java, Indonesia, Monday, Sept. 11, 2023. Thousands of soldiers from the United States, Indonesia, Australia and other allied forces demonstrated their armor capabilities in the combat drills on the Indonesian island of Java at a time of increased Chinese aggression in the region. (AP Photo/Tatan Syuflana)

Potrivit purtătorului de cuvânt al armatei, Kristomei Sianturi, militarii au confiscat cantități mari de muniții, inclusiv o pușcă de asalt, arcuri cu săgeți și o armă improvizată, în timpul operațiunii desfășurate miercuri. Oficialii nu au oferit detalii despre locația exactă a confruntărilor. Reprezentanții separatiștilor nu au răspuns solicitărilor de comentarii.

Conflictul din Papua, regiune situată la granița cu Papua Noua Guinee, persistă de zeci de ani, după ce teritoriul a fost integrat în Indonezia în urma unui referendum organizat de ONU în 1969, considerat de mulți papuani ca fiind ilegitim. De atunci, rebelii duc o campanie pentru independență.

Luna trecută, rebelii au susținut că au ucis peste 17 persoane, despre care afirmă că erau soldați deghizați în mineri de aur. În contextul recentelor violențe, armata indoneziană a anunțat că a desfășurat trupe suplimentare în regiune.