Atacul a avut loc în timpul operaţiunilor militare desfăşurate de armata nigeriană împotriva grupării teroriste Boko Haram, afiliată reţelei extremiste Stat Islamic.
Preşedintele Muhammadu Buhari s-a declarat consternat de acest incident şi a îndemnat la calm.
Crucea Roşie a comunicat că şase angajaţi ai organizaţiei umanitare au decedat în urma atacului aerian, iar peste zece au fost răniţi.
Potrivit organizaţiei Medici fără Frontiere (MSF), cele mai multe victime erau persoane care se refugiaseră din zone vizate de atacurile grupării teroriste Boko Haram.
Generalul Rabe Abubakar, un purtător de cuvânt al forţelor militare nigeriene, a declarat că atacul „deşi regretabil, nu a fost niciodată intenţionat”, precizând că forţele nigeriene au acţionat pentru a elimina mai mulţi militanţi Boko Haram aflaţi în apropiere de tabăra de refugiaţi de la Rann.
Citeşte şi: Soldatul Chelsea Manning va fi eliberat mai repede, după ce Barack Obama i-a comutat pedeapsa
Citeşte şi: Individul care a omorât cinci persoane într-un aeroport din SUA a atacat în numele reţelei Stat Islamic
Citeşte şi: VIDEO Barack Obama i-a făcut o surpriză purtătorului său de cuvânt, venind la ultima conferinţă de presă
Citeşte şi: VIDEO Serghei Lavrov, ministrul rus de Externe: Diplomaţi SUA spionează în Rusia, infiltrându-se cu maşini din state NATO