FBI deschide un birou în Noua Zeelandă pentru a contracara influența Chinei

Publicat: 01 08. 2025, 12:20

Conform AP, directorul FBI, Kash Patel, a fost prezent joi în Wellington pentru inaugurarea primului birou permanent al agenției în Noua Zeelandă, o extindere a rețelei FBI în cadrul alianței de informații Five Eyes, din care mai fac parte Statele Unite, Australia, Canada și Regatul Unit.

Într-o declarație video publicată de ambasada SUA, Patel a afirmat că noul birou va contribui la contracararea influenței Partidului Comunist Chinez în regiunea Pacificului de Sud, o zonă din ce în ce mai contestată pe plan geopolitic.

Afirmațiile au fost primite cu rezerve de oficialii neozeelandezi.

Ministrul de externe Winston Peters a declarat că în discuțiile cu Patel nu a fost menționat subiectul Chinei, iar ministrul serviciilor de securitate, Judith Collins, a subliniat că accentul cooperării va fi pus pe combaterea criminalității transnaționale, precum exploatarea online a minorilor și traficul de droguri.

„Nu comentez comunicatele altora”, a spus Collins, potrivit Radio New Zealand.

Ministrul comerțului Todd McClay a respins ideea că inaugurarea biroului FBI ar fi fost „sărbătorită” de guvernul neozeelandez.

„A fost o anunțare, a fost discutat. Nu a fost o celebrare”, a spus el vineri.