Kremlinul îşi exprimă regretul faţă de utilizarea „într-un mod negativ a «cărţii ruseşti» în cadrul campaniei electorale din Statele Unite”, a declarat miercuri purtătorul de cuvânt prezidenţial rus, Dmitri Peskov.
„Din păcate, remarcăm manifestarea continuă a unei rusofobii ostentative. Putem numai să ne exprimăm regretul în faţa acestui lucru”, a afirmat Peskov.
Kremlinul observă cum „a juca cartea rusă şi pe cea a preşedintelui Putin devine o tactică decisivă în cadrul campaniei electorale americane. Dar ar fi mai agreabil pentru noi dacă această carte ar juca un asemenea rol important într-un mod pozitiv”, a adăugat purtătorul de cuvânt rus.
Dmitri Peskov a adăugat că recentele declaraţii ale lui Barack Obama în legătură cu absenţa democraţiei în Rusia şi suprimarea libertăţii nu contribuie la stabilirea unei atmosfere de încredere şi siguranţă mutuală.
„Să zicem doar că o asemenea formulare nu ajută prea mult tentativele timide şi fragile de a stabili o cooperare reuşită”, a mai spus Peskov.
Citeşte şi: Statele Unite prelungesc pentru încă un an sancţiunile comerciale împotriva Cubei şi menţin blocada valabilă încă din 1962
Citeşte şi: Michel Barnier: Negocierile UE cu Marea Britanie vor fi dure; Londra nu poate ţine „ostatică” agenda UE
Citeşte şi: Juncker, preşedintele CE: UE are nevoie de un cartier general pentru viitoarea armată europeană
Citeşte şi: Moldovean de 23 de ani, reţinut pe Aeroportul din Chişinău după ce a ameninţat că îl va arunca în aer
Citeşte şi: Nigel Farage, fostul lider al UKIP: Cel mai probabil Marea Britanie va invoca articolul 50 în ianuarie