Avocatul lui Ion Iliescu: acuzaţiile care i se aduc ţin de percepţia fiecărei persoane

Publicat: 06 08. 2025, 17:38
Actualizat: 06 08. 2025, 17:38
Fostul presedinte Ion Iliescu paraseste, joi 16 Martie 2017, sediul Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie din Bucuresti, la finalul audierii sale in dosarul Revolutiei. GOTTFRIEG SHOPHEL/MEDIAFAX FOTO

Avocatul a dezvăluit cum a decurs întâlnirea din luna aprilie cu fostul preşedinte.

„Ion Iliescu era mai absent în aprilie când ne-am întâlnit”, a declarat Andrei Georgescu la Antena 3 CNN.

El a comentat acuzaţiile care i se aduc lui Ion Iliescu.

„L-am perceput ca o persoana responsabilă, a condus o ţară, nu o dată, ci de trei ori (…) acuzaţiile care i se aduc ţin de percepţia fiecărei persoane”, a explicat Andrei Georgescu.

„Nu am purtat vreo discuţie cu dânsul despre responsabilitate”, a mai spus avocatul referindu-se la discuţiile despre dosarele Revoluţiei şi Mineriadei în care apărea numele său.

Andrei Georgescu a anunţat că va continua să-l reprezinte pe Ion Iliescu în procesele aflate încă pe rol.