George Simion cere prelungirea programului de votare: Sunt secții în Diaspora rămase fără buletine

Publicat: 18 05. 2025, 19:53
Candidatul Aliantei pentru Unirea Romanilor la alegerile prezidentiale, George Simion, sustine un discurs in timpul unei discutii cu presa straina, in cel de-al doilea tur de scrutin al alegerilor prezidentiale, in Bucuresti, duminica, 18 mai 2025. ANDREEA ALEXANDRU / MEDIAFAX FOTO

„Așa cum anunțasem din 4 mai: sunt secții în Diaspora rămase fără buletine de vot! Minim 1000 de oameni la coadă! Cer trimiterea de urgență de buletine de vot și prelungirea programului de lucru! Diaspora e România”, scrie pe Facebook George Simion.

Peste 11 milioane de români au votat până la ora 19.30. Dintre aceștia, 1,57 de milioane de români au votat în străinătate.

În turul doi al alegerilor prezidențiale au intrat George Simion (AUR) și Nicușor Dan (independent).