Prima pagină » Politic » Ilie Bolojan despre pensiile magistraților: Să fie de maximum 70% din ultimul salariu net

Ilie Bolojan despre pensiile magistraților: Să fie de maximum 70% din ultimul salariu net

Premierul Ilie Bolojan a anunțat propuneri pentru reforma pensiilor magistraților, printre care plafonarea pensiei la maximum 70% din ultimul salariu net și introducerea unor măsuri tranzitorii pentru a evita dezechilibre în sistemul de justiție.
Radu Mocanu
29 iul. 2025, 12:59, Politic

Premierul Ilie Bolojan a anunțat marți noi propuneri privind reforma pensiilor din magistratură. Printre acestea se numără și plafonarea pensiei la de 70% din ultimul salariu net.

În cadrul unei conferințe de presă, desfășurate marți, pe tema reformei pensiilor magistraților, prim-ministrul Ilie Bolojan a anunțat că propune o limitare a pensiilor la 70% din valoarea ultimului salariu net „ Propunerea este ca valoarea pensiei unui magistrat să fie de maxim 70% din ultimul salariu net subliniez. Deci nu 80% din brut cum este astăzi, ceea ce depășește salariul net, ci maxim 70% din ultimul salariu net”.

„Calculul efectiv se face raportându-se la veniturile brute. Deci se propune să existe un procent de 55% din venitul brut în ultimii cinci ani de zile, dar nu mai mult de 70% din ultimul salariu net”, a declarat premierul Bolojan.

Ilie Bolojan a declarat că schimbările din sistemul de pensii din magistratură ar „care aduce și acest nivel de pensii într-o zonă de normalitate”.

Propunerile includ și măsuri tranzitorii pentru magistrații care au deja îndeplinite condițiile de pensionare. Aceștia vor avea posibilitatea de a rămâne activi în sistem, atât timp cât doresc sau cât le permite capacitatea profesională „încât să nu avem niciun fel de fluctuații majore în sistemul de justiție și activitatea instanțelor și a parchetelor să se desfășoare în condiții normale în perioada următoare”.

Bolojan a mai anunțat „Vom comunica în această după-amiază textele de lege cu toate detaliile, în așa fel încât să poată fi analizate. Vom purta discuții în zilele următoare cu toți cei interesați, în așa fel încât să explicăm, să discutăm, să vedem dacă sunt observații, dacă sunt propuneri de îmbunătățire, în așa fel încât săptămâna viitoare să putem avea acest pachet definitivat”.

Citește și