Nouă oameni de știință și experți de rang înalt din cadrul proiectului nuclear iranian au fost uciși
Nouă oameni de știință și experți de rang înalt din cadrul proiectului nuclear iranian au fost eliminați de IDF, a anunțat armata sâmbătă după-amiază, potrivit publicației The Jerusalem Post.
Doi dintre cei nouă oameni de știință promovau agenda Republicii Islamice de a obține arme nucleare, anunță IDF.
Atacul care a ucis oficialii Republicii Islamice a fost posibil datorită informațiilor adunate de Direcția de Informații a armatei israeliene.
Israelul a atacat vineri instalații nucleare, fabrici de rachete balistice și comandanți militari iranieni, în cadrul unei operațiuni prelungite menite să împiedice Teheranul să construiască o armă atomică.