Afirmația a fost făcută în cadrul emisiunii Ai Aflat! Cu Ionuț Cristache, în care edilul a subliniat că se simte „extraordinar” în poziția actuală și este motivat de proiectele în derulare în sectorul său.
„Nu candidez la Primăria Capitalei. Chiar dacă mi-aș dori, nu s-ar putea. Nu-mi doresc mai mult. Mă simt extraordinar în poziția pe care o am acum”, a explicat Negoiță, adăugând că este „entuziasmat cu ce reușim să facem noi acolo”. În plus, acesta a menționat că Gabriela Firea, președintele PSD București, și-a anunțat deja intenția de a candida, ceea ce face ca scenariul unei candidaturi proprii să fie exclus.
După formarea viitorului Guvern, vor începe negocieri intense între partidele politice pentru desemnarea candidaților la Primăria Capitalei. Surse politice sugerează că discuțiile vor fi complexe și că se iau în calcul mai multe variante strategice, în funcție de alianțele care se vor forma.