Prima pagină » Sănătate » Alimentele viitorului: Ce am putea mânca până în 2050

Alimentele viitorului: Ce am putea mânca până în 2050

Oamenii de ştiinţă au întocmit o listă de plante puţin cunoscute care ar putea să apară în meniuri până în 2050. Din listă fac parte banana falsă, fasolea şi pandanusul.
Alimentele viitorului: Ce am putea mânca până în 2050
Andreea Tobias
22 mai 2022, 09:26, Social

Oamenii de ştiinţă au întocmit o listă de plante puţin cunoscute care ar putea săapară în meniuri până în 2050. Din listă fac parte banana falsă, fasolea şi pandanusul.

Războiul din Ucraina a scos în evidenţă pericolele pe care le implică dependenţa de câteva recolte comercializate la nivel mondial.

Având în vedere că 90% din calorii provin din doar 15 culturi, experţii de la Grădinile Botanice Regale din Kew, Londra, caută ingrediente pentru a ne asigura o alimentaţie sigură pentru viitor, conform BBC.

Schimbările climatice sporesc riscul unor „şocuri alimentare” grave, în cazul în care recoltele se prăbuşesc şi preţurile alimentelor de bază cresc rapid în întreaga lume.

Diversificarea alimentelor pe care le consumăm este una dintre soluţiile pentru a atenua foametea, pentru a combate pierderea biodiversităţii şi pentru a contribui la adaptarea la schimbările climatice, spune cercetătorul de la Kew, Dr. Sam Pirinon.

„Ştim că există mii de specii de plante comestibile în întreaga lume care sunt consumate de diferite populaţii şi aici putem găsi unele dintre soluţiile pentru aceste provocări globale ale viitorului”, spune el.

Din cele peste 7.000 de plante comestibile din întreaga lume, doar 417 sunt cultivate pe scară largă şi folosite pentru hrană.

Pandanusul (Pandanus tectorius) este un arbore mic care creşte în zonele de coastă din Insulele Pacificului până în Filipine. Frunzele sunt folosite pentru a aromatiza mâncăruri dulci şi sărate în mare parte din Asia de Sud-Est, în timp ce fructele asemănătoare ananasului pot fi consumate crude sau gătite.

Arborele suportă condiţii dificile, inclusiv seceta şi vântul puternic, spune cercetătorul Marybel Soto Gomez.

Fasolea este un alt „aliment al viitorului”. Este ieftin, bogat în proteine şi în vitamine B, adaptat la o gamă largă de medii. Există 20.000 de specii de leguminoase în lume, dar noi folosim doar câteva.

Cerealele au, de asemenea, o diversitate uriaşă, cu peste 10.000 de specii, ceea ce oferă un potenţial imens pentru noi alimente. Fonio (Digitaria exilis) este o cereală africană hrănitoare folosită pentru a face cuşcuş, terci şi băuturi. Planta poate tolera condiţii uscate.

Enset sau „banana falsă” este o rudă apropiată a bananei, dar este consumată doar într-o parte a Etiopiei. Fructul plantei, asemănător cu cel al bananei, nu este comestibil, dar tulpinile şi rădăcinile bogate în amidon pot fi fermentate şi folosite pentru a face terci şi pâine. Studiile sugerează că această cultură asemănătoare bananei are potenţialul de a hrăni peste 100 de milioane de oameni într-o lume în curs de încălzire.

Recomandarea video

EXCLUSIV | Parchetul General: Decizia CJUE privind prescripția se aplică doar cazurilor de fraudă cu fonduri europene și evaziune fiscală, nu și celor de corupție / Ce se mai poate face astfel încât infractorii și inculpații să nu scape pe prescripție / Fosta judecătoare Daniela Panioglu demontează interpretarea parchetului / Fostul procuror Elena Hach: Corupția cu bani europeni nu se mai prescrie pe regula ÎCCJ
G4Media
A murit Spiridon, tatăl lui Adrian Mutu » Fan Știința, părinte exigent + Pasiunea transmisă printr-o pereche de jambiere
GSP.ro
Zece alpiniști, inclusiv celebrul Nirmal Purja, sunt căutați de salvatori după o avalanșă pe unul dintre cei mai înalți munți din lume. Mesajul transmis de alpinistul Horia Colibășanu
Gandul
Calcul complet. Ce pensie primești în 2026 în România, dacă te pensionezi fără să fi lucrat nici măcar o zi
Cancan
Anamaria Prodan, apariție fără inhibiții la 53 de ani, în costum de baie
Prosport
Pedeapsă mică pentru contabila care a țepuit MAE cu 8,4 milioane de lei. Cum povestește inculpata că a luat banii: „Când diplomații erau în misiune, eu îi treceam ca fiind în concediu”
Libertatea
Rețeta secretă de șnițele a lui Cătălin Scărlătescu. Care este ingredientul care le dublează savoarea
CSID
Dacă depășești viteza legală, dar ai o urgență reală, poți ANULA AMENDA? Explicațiile unui avocat
Promotor
Ministerul Muncii a publicat proiectul legii salarizării: ce salarii cresc și ce salarii rămân la fel
Economedia