Doi alpiniști au rămas blocați pe peretele Văii Albe, în Bucegi. Intervenție dificilă a salvamontiștilor

Publicat: 08 08. 2026, 17:33
Foto cu caracter informativ.

Salvamont Prahova a anunțat, sâmbătă după-amiază, că intervine pentru recuperarea celor doi alpiniști rămași blocați în peretele Văii Albe.

La fața locului a ajuns un elicopter SMURD de la Târgu Mureș, care a survolat zona și a preluat apoi doi salvatori montani de la Baza de la Cota 1400 Sinaia, pentru a-i insera la locul incidentului.

Primul salvator montan a fost inserat în zonă, însă condițiile meteorologice s-au înrăutățit, astfel că intervenția aeriană a fost suspendată momentan.

Salvatorii montani continuă operațiunea pentru recuperarea celor doi alpiniști. Intervenția este în desfășurare.