FCM Târgu Mureş - Universitatea Craiova, scor 1-4, în Liga I

Formaţia Universitatea Craiova a obţinut prima victorie în deplasare în actuala ediţie a Ligii I, după ce a învins, luni, cu scorul de 4-1 (2-0), echipa FCM Târgu Mureş, într-un meci contând pentru etapa a IX-a.

41 afișări
Imaginea articolului FCM Târgu Mureş - Universitatea Craiova, scor 1-4, în Liga I

FCM Târgu Mureş - Universitatea Craiova, scor 1-4, în Liga I (Imagine: Mircea Roşca/Mediafax Foto)

Pentru Universitatea Craiova au marcat Găman '9, M. Costea '42, Prepeliţă '68 şi Wobay 90+1, în timp ce pentru FCM Târgu Mureş a înscris Fl. Dan '61 (penalti).

Valerică Găman a deschis scorul în minutul 9, marcând cu capul după o centrare din corner.

Universitatea Craiova şi-a mărit avantajul în minutul 42, după ce Mihai Costea a transformat un penalti după un fault al lui Mihai Onicaş.

FCM Târgu Mureş a redus din diferenţă în minutul 61, atunci când Florin Dan a transformat un penalti acordat de arbitrul Alexandru Tudor în urma unui fault al lui Găman asupra lui Roman.

Andrei Prepeliţă marcat pentru 3-1 în minutul 68, atunci când a reluat în poartă, cu capul, centrarea lui Wobay.

Julius Wobay a stabilit scorul final, printr-un gol marcat în minutul 90+1, Universitatea Craiova reuşind astfel prima victorie în deplasare în acest sezon.

FCM Târgu Mureş: 30. Şteţca - 27. Popete, 3. Bălău, 28. L. Munteanu, 23. Matei - 7. Fl. Stângă, 5. Onicaş (14. Stere '58), 19. Fl. Dan (18. Biţiş '72), 17. Roman - 26. Vasilache, 9. Vancea (21. Astafei '46). Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău.

Universitatea Craiova: 1. Stanca - 18. Dănănae, 7. Găman (6. Ciucă '76), 4. Iliev, 2. Bărboianu - 5. D. Stoica - 77. Wobay, 30. Prepeliţă (13. Dilevski '89), 23. Gargorov, 9. M. Costea (28. Gângioveanu ) - 20. Dina. Antrenor: Eugen Neagoe.

Cartonaşe galbene: Onicaş '42 / Găman '61, Iliev '90

Arbitri: Alexandru Tudor (centru) - Aurel Oniţa, Sebastian Stoianov (asistenţi) - Gabriel Mocean (rezervă)

Observatori: Ioan Neagu, Stan Prodan. Supervizor: Dumitru Dragomir.