Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Chinei

Pilotul britanic Lewis Hamilton, de la Mercedes Petronas, a câştigat Marele Premiu de Formula 1 al Chinei, a doua etapă a Campionatului Mondial, terminând cursa cu timpul de 1:37:36.160.

848 afișări
Imaginea articolului Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat Marele Premiu al Chinei

Hamilton a obţinut a 54-a victorie din carieră, fiind urmat în clasamentul final al cursei de Hamilton a fost urmat în clasament de germanul Sebastian Vettel (Ferrari) la 6sec250/1000 şi de olandezul Max Verstappen (Red Bull) la 45sec192/1000. Triplu campion mondial, Hamilton e la prima sa victorie din acest sezon, după ce Vettel s-a impus în cursa inaugurală din Australia.

Lewis Hamilton a plecat din pole position în cursa de la Shanghai, în timp ce Max Verstappen, cel care a terminat pe locul trei, a plecat de pe poziţia a 17-a pe grila de start. În clasamentul piloţilor, Hamilton conduce, cu 43 de puncte, fiind urmat de Max Verstappen, care are 25, Valteri Bottas, cu 23, Kimmi Raikkonen, cu 22, şi Daniel Ricciardo, cu 12.