Manchester United, clasată pe locul cinci în ierarhia din Premier League la finalul sezonului, a câştigat, sâmbătă, scor 2-1, meciul jucat în finala Cupei Angliei, împotriva echipei Crystal Palace, după un meci decis în a doua repriză de prelungiri.

1907 afișări
Imaginea articolului Seara fotbalului european: Manchester United a câştigat Cupa Angliei, Bayern Munchen a câştigat finala Cupei Germaniei, Juventus Torino pe cea a Italiei iar Paris Saint Germain a câştigat Cupa Franţei

Seara fotbalului european: Manchester United a câştigat Cupa Angliei, primul trofeu din ultimele trei sezoane, Bayern Munchen a câştigat finala Cupei Germaniei iar Paris Saint Germain a câştigat Cupa Franţei (Imagine: Shutterstock)

Golul victoriei a fost marcat de Jesse Lingard, în minutul 110, într-un moment în care echipa lui Van Gaal juca în inferioritate, după eliminarea lui Chris Smalling, în minutul 105. Este primul trofeu intern cucerit de Manchester United după trei ani şi abia al doilea câştigat după retragerea lui Sir Alex Ferguson.

"Diavolii" mai cuceriseră Supercupa Angliei în 2013, cu David Moyes pe bancă. United îşi trece astfel a 12-a Cupă a Angliei în palmares şi prima după o aşteptare de 12 ani.

Finala de pe Wembley a fost un meci închis, în care Crystal Palace a deschis scorul cu 12 minute înainte de final, prin Jason Puncheon, în minutul 78, însă nu a reuşit să-şi păstreze avantajul decât trei minute. Juan Mata a egalat în minutul 81, iar meciul a intrat în prelungiri, unde părea să se îndrepte spre executarea loviturilor de departajare.

Cu 10 minute înainte de final, Jesse Lingard a prins însă o execuţie superbă, după un balon respins de fundaşii lui Palace, prin care a catapultat balonul în vinclul porţii lui Hennessey.

Pentru Van Gaal, acesta este primul trofeu cucerit pe banca lui Manchester United, însă olandezul nu e deloc sigur de postul său pentru viitorul sezon. Performanţele slabe din campionat, care au dus la ratarea calificării în Champions League, i-au făcut pe şefii lui United să caute un înlocuitor pentru Van Gaal, iar în ultimele luni presa din Anglia a dat de mai multe ori ca sigură venirea lui Jose Mourinho de la începutul viitorului sezon.

Bayern Munchen a câştigat, sâmbătă seară, Cupa Germaniei, după ce a învins-o pe Borussia Dortmund, scor 4-3, după executarea loviturilor de departajare, în finala disputată pe stadionul din Berlin, acesta fiind ultimul trofeu pentru antrenorul Pep Guardiola la conducerea campioanei Germaniei.

Au marcat: Vidal, Lewandovski, Muller, Costa / Kagawa, Aubameyang, Reus.

Partida dintre Bayern Munchen şi Borussia Dortmund s-a terminat la egalitate după 90 de minute, scor 0-0 şi câştigătoarea s-a decis la loviturile de departajare. Sokratis şi Bender au ratat pentru Borussia Dortmund, în timp ce Bayern a ratat prin Kimmich, iar formaţia lui Pep Guardiola s-a impus cu scorul de 4-3. Este a doua Cupă a Germaniei pentru Pep Guardiola şi a treia pentru formaţia bavareză în ultimii patru ani. Totodată, Bayern Munchen are în palmares 18 Cupe ale Germaniei, un alt record doborât sub conducerea tehnicianului spaniol.

Bayern Munchen: Neuer - Lahm, Kimmich, J. Boateng , Alaba - Vidal - Thiago - T. Müller - Douglas Costa , F. Ribery (Coman 108') - Lewandowski. Antrenor: Pep Guardiola.
Borussia Dortmund: Bürki - S. Bender , Sokratis , Hummels (Ginter 78') - Piszczek , Schmelzer (Durm 70') - Weigl - H. Mkhitaryan, Castro (Kagawa 106')- Reus - Aubameyang. Antrenor: Thomas Tuchel.

Cartonaşe galbene: Ribery 39', Kimmich 42', Vidal 47', Muller 109' / Gastro 39', Hummels 74', Papasthatopoulos 99'.
Cartonaşe roşii: -

Arbitri: Marco Fritz.

Stadion: Olympiastadion, Berlin.

Juventus Torino, campioana ultimului sezon din campionatul Italiei, a câştigat, sâmbătă, scor 1-0, după prelungiri, meciul jucat cu AC Milan în finala Cupei Italiei şi a realizat eventul în acest sezon de Serie A.

A marcat: - / Morata 110'.

Echipa antrenată de Masimiliano Allegri a reuşit să cucerească eventul pentru al doilea an consecutiv. După acest rezultat, AC Milan nu a reuşit calificarea în niciuna dintre competiţiile europene ale sezonului viitor. Este al doilea an consecutiv când echipa patronată de Silvio Berlusconi nu se califică în Europa.

AC Milan: Donnarumma - Calabria, Zapata, Romagnoli, De Sciglio - Kucka (Balotelli 112'), Montolivo (Mauri 109'), Poli (Niang 85') - Honda, Bacca, Bonaventura. Antrenor: Cristian Brocchi.

Juventus Torino: Neto - Rugani, Barzagli, Chiellini - Lichtsteiner (Cuadrado 75'), Lemina, Hernanes (Morata 108'), Pogba, Evra (Alex Sandro 62') - Mandzukic, Dybala. Antrenor: Masimiliano Allegri.

Cartonaşe galbene: Zapata 50', Honda 88', Niang 101', Mauri 119' / Pogba 62', Barzagli 105', Chiellini 117', Morata 119', Rugani 120+2'.

Arbitri: Gianluca Rocchi, Filippo Meli, Andrea Padovan.

Stadion: Olimpico, Roma.

Paris Saint Germain a câştigat, sâmbătă seară, Cupa Franţei, după ce a învins în finala competiţiei, scor 4-2, pe Olympique Marseille, iar acesta este al treilea trofeul din acest sezon pentru echipa lui Laurent Blanc, după cucerirea campionatului şi a Cupei Ligii.

Au marcat: Matuidi 2', Ibrahimovic 47' (pen.), 82', Cavani 57' / Thauvin 12', Batshuayi 87'.

1-0: Blaise Matuidi înscrie cu un şut puternic în partea dreaptă a porţii după ce a preluat în interiorul careului o pasă superbă lobată venită de la Angel Di Maria.

1-1: Florian Thauvin (Marseille) preia la marginea careului şi trage.Mingea e deviată iar portarul Salvatore Sirigu nu are nicio şansă.

2-1: Zlatan Ibrahimovic (PSG) înscrie de la punctul cu var cu un şut trimis foarte apropare de bara dreaptă, un penaltz obţinut după un fault în careu al lui N'Koulou.

3-1: Acţiune colectivă pentru Paris Saint Germain, finalizată de Edinson Cavani, cu un şut pe jos în dreapta portarului.

4-1: Blaise Matuidi trimite o pasă decisivă fantastică printre defensiva adversă şi îl găseşte pe Zlatan Ibrahimovic (PSG) care reacţionează rapid pentru a prelua mingea în faţa portarului şi trage un şut de la o distanţă apropiată în colţul drept de jos.

4-2: Michy Batshuayi reacţionează este la mingea deviată şi trimite în poartă.

În urma acestui rezultat, Paris Saint Germain câştigă al treilea trofeu din acest sezon, după titlul de campioană şi Cupa Ligii. Formaţia antrenată de Laurent Blanc a fost eliminată în sferturile de finală din Liga Campionilor, de Manchester City.

PSG: Sirigu - Maxwell, Silva, Marquinhos, Aurier - Matuidi, Stambouli (Luiz 75'), Rabiot - Cavani (Lucas 76'), Di Maria, Ibrahimovic (Kurzawa 90'). Antrenor: Laurent Blanc.
Olympique Marseille: Mandanda - Manquillo, Nkoulou, Rekik, Mendy - Isla, Diarra - Thauvin (N'Koudou 81'), Barrada (Dja Djadje 70')- Batshuayi, Fletcher (Cabella 60'). Antrenor: Franck Passi.

Cartonaşe galbene: Mendy 33'/ -.