Selecţionerul Japoniei, Alberto Zaccheroni, a plecat în Italia după seismul de vineri
„Ne-am hotărât să plecăm temporar acasă (în Italia), cu aprobarea Federaţiei Japoneze de Fotbal (JFA), pentru ca familiile noastre să fie sigure că suntem bine”, a declarat Zaccheroni.
Data revenirii în Japonia a tehnicianului şi a secunzilor săi nu a fost încă stabilită, dar Zaccheroni urmează să anunţe, joi, la Tokyo, lotul pentru meciurile amicale cu Muntenegru (25 martie) şi Noua Zeelandă (29 martie).
Cutremurul care a afectat, vineri, nord-estul Japoniei a fost cel mai puternic seism înregistrat vreodată în acest arhipelag, având magnitudinea de 8,9 potrivit institutului american de geofizică (USGS) şi 8,8 potrivit Agenţiei japoneze de meteorologie. Seismul s-a produs la 24,4 kilometri adâncime, la ora 14.46 (07.46 ora României) şi la aproximativ 100 de kilometri în largul prefecturii Miyagi, în nord-estul Japoniei.
După cutremurul de vineri, au fost anulate mai multe evenimente sportive, între care şi maratonul internaţional de la Nagoya, la care urma să participe şi Lidia Şimon, şi meciul de fotbal Kashima Antlers – Sydney FC.