Simona Halep, liderul mondial, a fost eliminată, sâmbătă, în turul trei al turneului Premier Mandatory de la Miami, după ce a pierdut, cu scorul de 3-6, 6-2, 6-3, contra polonezei Agnieszka Radwanska, locul 32 WTA.

3672 afișări
Imaginea articolului Simona Halep, eliminată de Agnieszka Radwanska în turul trei al turneului de la Miami | VIDEO

Halep - Radwanska joacă ACUM pentru calificarea în ”optimi” la Miami

LIVE TEXT pe ProSport

Simona Halep, care va rămâne pe primul loc în lume indiferent de ce se va întâmpla în restul turneului, a fost învinsă la capătul unui meci care a durat o oră şi 48 de minute. De-a lungul întâlnirii, constănţeanca şi-a pierdut serviciul de şapte ori şi a reuşit cinci break-uri.

Următoarea adversară a polonezei va fi câştigătoarea partidei dintre Anastasija Sevastova (Letonia, locul 17 WTA) şi Viktoria Azarenka (Belarus, 186 WTA).

Pentru prezenţa în turul trei al turneului dotat cu premii în valoare de aproape opt milioane de dolari, Simona Halep va primi 47.170 de dolari şi 65 de puncte WTA. Calificarea în optimi este premiată cu 88.135 de dolari şi 120 de puncte.

21:08 Radwanska trece în faţă. Simona a avut minge de break, dar Radwanska se apără eroic de câteva minute. Cu o lovitură câştigătoare care a lăsat-o fără replică pe Halep, poloneza a preluat conducerea în meci. Simona a făcut 35 de greşeli neforţate, faţă de 16 ale adversarei. Halep - Radwanska 6-3, 2-6, 2-3

21:02 Egalitate perfectă. Radwanska îşi recuperează break-ul cedat la începutul setului secund. Simona este mai agresivă în joc, dar poloneza se apără bine şi reuşeşte să trimită majoritatea mingilor înapoi. Halep - Radwanska 6-3, 2-6, 2-2

20:53 Halep este iar incisivă. Simona face 2-0 după ce a preluat din nou iniţiativa jocului. Halep - Radwanska 6-3, 2-6, 2-0

20:50 Simona face un meci al extremelor. La începutul setului decisiv, românca arată din nou un joc agresiv, spectaculos, reuşind şi punctul meciului, după ce a ajuns la o ”scurtă” a polonezei. Halep - Radwanska 6-3, 2-6, 1-0

20:45 Set Agnieszka Radwanska. Simona Halep a avut puţine momente în setul secund când s-a ridicat la nivelul aşteptărilor. Românca a făcut mai degrabă cadou setul secund. Ultima minge a setului a fost practic imaginea întregului set, trimiţând în fileu o minge uşoară. Halep - Radwanska 6-3, 2-6.

20:15 Set Simona Halep! Românca a jucat solid la serciciu game-ul de set, a realizat şi un prim AS, astfel că are 1-0 la seturi după 32 de minute. Halep - Radwanska 6-3

20:11 Simona atacă şi ... câştigă. Halep a preluat din nou iniţiativa, nefiind împăcată după ultimul game cedat uşor. Simona a atacat, Radwanska s-a apărat, a avut câştig de cauză jucătoarea mai incisivă. Halep - Radwanska 5-3

19:55 Încă un break. Simona Halep continuă să menţină o agresivitate constantă în joc şi reuşeşte al doilea break consecutiv. Halep - Radwanska 3-1

19:48 Break Halep. Poloneza face câteva greşeli neforţate, iar Simona profită din plin şi se desprinde de la bun-început! Halep - Radwanska 2-0

19:44 Simona a început la serviciu. Primul punct al jocului a însemnat şi o dublă greşeală. Halep şi-a revenit însă repede şi a reuşit să-şi adjudece un prim game în care a plimbat-o puţin pe Radwanska, 1-0.

19:35 Aproximativ 23 de grade Celsius sunt la ora jocului dintre Simona Halep şi Agnieszka Radwanska. Cele două jucătoare fac ultimele mişcări de încălzire înaintea partidei. Confruntarea va începe în 3 minute.

Simona Halep revine pe terenul central al complexului din Crandon Park, sâmbătă, pentru duelul din turul trei împotriva polonezei Agnieszka Radwanska. Monica Niculescu va evolua şi ea, tâziu în noapte, tot în turul trei, în timp ce Marius Copil joacă în turul doi, la simplu masculin.

Halep şi Radwanska s-au întâlnit de zece ori până acum, iar scorul general este egal, 5-5.

Simona Halep s-a calificat cu emoţii în turul 3 al turneului de la Miami, unde va juca în compania polonezei Agnieszka Radwanska. Liderul mondial a prefaţat întâlnirea cu numărul 32 în ierarhia mondială, spunând că va trebui să fie mai agresivă decât în meciul cu Oceane Dodin.

"E întotdeauna greu să joci împotriva ei, pentru ca e foarte inteligentă. E foarte deşteaptă pe teren şi va trebui să fiu mai agresivă decât în meciul cu Ocean Dodin. Trebuie să lovesc mingea mai rapid şi să o împing în spatele terenului. Cam acesta va fi planul de joc. Vom vedea ce va fi, dar cu siguranţă mă aşteaptă un meci dificil. Sunt pregătită, mă aflu aici pentru a juca mai bine de la zi la zi", a spus Halep.