STEAUA a învins DINAMO, scor 3-1, în derbiul etapei a XIV-a a Ligii I

Formaţia Steaua Bucureşti a învins, duminică seară, cu scorul de 3-1, echipa Dinamo, în derbiul etapei a XIV-a a Ligii I, disputat pe Arena Naţională, în care a revenit după ce la pauză a fost condusă cu 1-0.

26233 afișări
Imaginea articolului STEAUA a învins DINAMO, scor 3-1, în derbiul etapei a XIV-a a Ligii I

STEAUA a învins DINAMO, scor 3-1, în derbiul etapei a XIV-a a Ligii I (Imagine: Alexandru Dobre/Mediafax Foto)

Golurile învingătorilor au fost marcate de Rusescu '63 din penalti, '83 şi Szukala '87, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Alexe, în minutul 38.

0-1: Curtean l-a lansat în adâncime pe Alexe, acesta l-a driblat pe Tătăruşanu şi a înscris în poarta goală.

1-1: Rusescu a transformat penaltiul acordat pentru un fault comis în careu de Munteanu asupra la Chipciu.

2-1: Tănase i-a pasat în adâncime lui Rusescu şi acesta l-a învins pe Bălgrădean cu un şut de la 14 metri.

3-1: Bourceanu a executat un corner de pe partea dreaptă şi Szukala a înscris cu capul de la 6 metri, după o ieşire ezitantă a lui Bălgrădean.

• Steaua Bucureşti: Tătăruşanu - Georgievski (Ad. Popa '55), Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii (Prepeliţă '82) - Chipciu, Rusescu, Tănase - Nikolici (M. Costea '46). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

• Dinamo Bucureşti: Bălgrădean - Nica, Luchin, Koulibaly, Pulhac (L. Rus '17) - D. Grigore - Alvarez (Curtean '14), Boubacar, C. Munteanu, C. Matei - Alexe (Ţucudean '72). Antrenor: Dario Bonetti.

Cartonaşe galbene: Chiricheş '46, Bourceanu '51, Ad. Popa '66, Pintilii '82 / C. Munteanu '42, C. Matei '75, Boubacar '89.

Arbitri: Alexandre Boucaut (central) - Dany Huens, Patrick Plumes (asistenţi) - Peter Vervecken (rezervă) - toţi Belgia.

Observatori: Gheorghe Nedelescu, Dumitru Mihalache, Alexandru Deaconu.

La partida de pe Arena Naţională au asistat 49.112 spectatori, dintre care 2.750 de fani dinamovişti.

Jucătorii Stelei au intrat pe teren cu banner pe care scria "US24".

Galeria Stelei de la Peluza Sud a afişat un banner "Idealurile nu pot fi interzise. Ultras", iar din cartoane galbene, negre, roşii şi albastre era desenat un ultras cu o portavoce.

Fanii stelişti de la Peluza Nord au desfăşurat un steag roş-albastru de mari dimensiuni, însoţit de două banner: "Am revenit pe scenă pentru iubirea noastră eternă" şi "Sud Steaua pentru tine face orice".

Suporterii dinamovişti au afişat un banner cu mesajul "Multă lume...puţini oameni", iar steliştii au mai afişat un banner "Caragiale de pe hârtia albastră râde de mentalitatea voastră".

În minutul 11, dinamovistul Edgar Alvarez s-a accidentat în urma unui sprint. El a suferit o întindere la coapsa piciorului stâng, iar după trei minute a fost înlocuit de Curtean.

Fundaşul Cristian Pulhac a fost schimbat după ce a fost lovit într-un duel de Rusescu.

Jucătorii Alexandru Bourceanu, Lukasz Szukala şi Cristian Tănase şi-au schimbat ghetele de joc pe parcursul primei reprize.

După marcarea golului, fanii dinamovişti dispuşi la inelul doi al Peluzei Nord au rupt zeci de scaune pe care le-au aruncat către suporterii Stelei aflaţi la nivelul inferior. Fanii dinamovişti au mai aruncat de asemenea cu cinci petarde înspre fanii stelişti.

LIVE TEXT:

Arbitrul partidei fluieră finalul meciului dintre Steaua Bucureşti şi Dinamo Bucureşti încheiat 3-1 pentru formaţia din Ghencea.

Minutul 90+1: Dinamo încearcă să revină în joc.

Minutul 90 - De la margine se arată două minute de prelungire.

Minutul 89 - Cartonaş galben primit de Boubacar.

Minutul 87 - GOL pentru Steaua. Szukala a marcat primul gol pentru formaţia bucureşteană.

Minutul 85 - Steaua continuă să atace în timp ce Dinamo se apără cu aproape toată echipa.

Minutul  84 GOL pentru Steaua - a înscris Raul Rusescu.

Minutul 82 - Schimbare la Steaua. Iese Pintili şi intră Prepeliţă.

Minutul 81 - Galben pentru jucătorul echipei Steaua - Pintili.

Minutul 79 - Contraatac pentru Dinamo. Ţucudean şi Rus se ciocnesc în careul stelist şi ratează o ocazie foarte mare pentru Dinamo.

Minutul 78 - Fază fixă pentru Steaua, execută Bourceanu spre careul dinamovist.

Minutul 74 - Cosmin Matei primeşte cartonaş galben pentru faulturile repetate pe care le-a făcut.

Minutul 71 - Schimbare la Dinamo, ultima din acest meci pentru formaţia din Ştefan cel Mare, Iese autorul golului Alexe şi intră Ţucudean.

Minutul 70 - Ocazie foarte mare a lui Raul Rusesc care a scăpat din marcajul lui Nica şi a reluat pe spaţiu porţii în braţele lui Bălgrădean.

Minutul 68 - Şut al lui Raul Rusescu slab pe suprafaţa porţii dinamoviste, Bălgrădean prinde fără probleme.

Minutul 67 - Adi Popa primeşte un cartonaş galben după ce l-a tras de tricou pe Cosmin Matei.

Minutul 66 - Steaua forţează atacul pornind seria de pase de la centrul terenului.

Minutul 63 - GOL pentru Steaua. A înscris Raul Rusescu din lovitura de la 11 metri. Scorul este 1-1

Minutul 61 - Se acordă penalty pentru Steaua după ce Chipciu a fost împins în mijlocul careului de Cătălin Munteanu.

Minutul 59 - Steaua atacă în valuri.

Minutul 57 - Contraatac al lui Dinamo încheiat cu un şut peste poartă al lui Curtean.

Minutul 56 - Costea cade în careul lui Dinamo şi cere penalty, însă arbitrul îi face semn să continue jocul.

Minutul 55 - Schimbare la Steaua - intră Adi Popa şi iese Georgievski..

Minutul 52 - Lovitură liberă de pe partea dreaptă a lui Bourceanu care centrează în careu, însă Chipciu nu reia pe suprafaţa porţii.

Minutul 51 - Cartonaş galben pentru Bourceanu după un fault la Boubacar - lovitură liberă pentru Dinamo.

Minutul 49 - Şut puternic pe centrul porţii lui Dinamo expediat de Latovlevici, prinde însă Bălgrădean.

Minutul 48 - Corner pentru Steaua.

Minutul 47 - Vlad Chiricheş vede cartonaş galben după o intervenţie la Alexe.

Minutul 46 - A început cea de-a doua repriză a derby-ului dintre Steaua şi Dinamo din cadru etapei a - IV -a. Schimbare la Steaua. A ieşit Nikolici iar în locul acestuia a intrat Mihai Costea.

Final de primă repriză în derby-ul Steaua - Dinamo. Echipa din Ştefan cel Mare conduce cu 1-0 prin golul reuşit de Marius Alexe în minutul 38.

Minutul 45 - De la margine se arată două minute de prelungire pentru această primă repriză.

Minutul 41 - Primul cartonaş galben al partidei este văzut de Cătălin Munteanu.

Minutul 40 - Steaua forţează pe contraatac. Latovlevici şutează, mingea prinde gazonul şi ajunge în braţele lui Bălgrădean.

Minutul 38 - GOL Dinamo. A marcat Marius Alexe.

Minutul 34 - Ocazie foarte mare pentru Steaua. Rusescu pătrunde în careul dinamovist pe partea dreaptă şutează dar mingea e respinsă de portarul lui Dinamo.

Minutul 33 - Curtean cade în care. Dinamo cere lovitură de la 11 metri însă arbitrul partidei arată spre colţul careului lui Tătăruşanu.

Minutul 33 - Corner pentru Dinamo.

Minutul 28  - Cel de-al doilea corner pentru Steaua, Latovlevici împiedicat de Bălgrădean să reia spre poartă care respinge mingea de lângă acesta. Se acordă din nou corner pentru stelişti.

Minutul 25 - Steaua domină centrul terenului pasând fără probleme.

Minutul 23 - Şut puternic al lui Latovlevici respins de Bălgrădean.

Minutul 22 - Lovitura liberă pentru Steaua în apropierea careului dinamovist.

Minutul 21 - Raul Rusesc trimite peste poarta după o centrare în mijlocul careului lui Bălgrădean.

Minutul 16 - Dinamo face cea de-a doua schimbare. Iese Pulhac, locul acestuia este luat de Laurenţiu Rus.

Minutul 13 - Schimbare la Dinamo. Alvarez iese accidentat, iar în locul acestuia intră Curtean.

Minutul 10 - Ocazie pentru Dinamo, Steaua recuperează mingia prin Tătăruşanu şi îşi repune colegii pe contraatac iar Nicolici trece pe lângă minge. Corner pentru formaţia din Ghencea.

Minutul 6 -  Raul Rusescu îl faultează pe Boubacar, însă intervenţia nu este una gravă.

Minutul 2 - Primul corner al partidei revine formaţiei din Ghencea. Dinamovişti resping centrarea venita din colţul drept al careului.

Minutul 1 - Derby-ul Steaua - Dinamo a început, mingea de start fiind pusă în joc de formaţia din Ştefan cel Mare.