Steaua - FC Braşov, scor 1-0, în Liga I

Echipa Steaua Bucureşti a învins, vineri, pe teren propriu, scor 1-0 (1-0), formaţia FC Braşov, într-un meci din cadrul etapei a XXV-a a Ligii I.

37 afișări
Imaginea articolului Steaua - FC Braşov, scor 1-0, în Liga I

Steaua - FC Braşov, scor 1-0, în Liga I (Imagine: Bogdan Maran/Mediafax Foto)

Golul a fost marcat în minutul 6 de Pleşan, care a reluat în poartă, din careul mic, mingea respinsă în faţă de portarul Coman, la lovitura liberă executată de Arman Karamian.

În minutul 89, antrenorul echipei Steaua, Mihai Stoichiţă, a fost trimis în tribună, pentru proteste.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 3. Emeghara, 2. Parpas, 5. Jelev, 18. P. Marin - 16. Nicoliţă, 19. Pleşan (15. Tudose '71), 10. Tănase (27. Iacob '83), 11. Arman Karamian - 24. Surdu (22. Moreno '74), 9. Kapetanos. Antrenor: Mihai Stoichiţă.

FC Braşov: 1. Coman - 25. S. Stancu, 4. Abrudan, 55. Nuno Diogo, 12. Cr. Ionescu - 20. Voicu, 8. Grigore (11. Zaharia '46), 27. Măldărăşanu, 24. Landauri (18. Cristescu '71) - 10. Ilyes - 19. Savici (21. Sburlea '46). Antrenor: Daniel Isăilă.

Antrenorul principal al echipei FC Braşov, Viorel Moldovan, este suspendat.

Cartonaşe galbene: Pleşan '33, Tănase '46. Arman Karamian '63, Parpas '68, Moreno '90+1 / S. Stancu '5, Savici '31, Nuno Diogo '36, Ilyes '49, Voicu '75.

Arbitrii: Augustus Constantin (centru) - Eduard Dumitrescu, Adrian Vidan (asistenţi) - Ionel Ivan (rezervă).

Observatori: Alexandru Boc, Stan Prodan.

La meci, au asistat în jur de 4.000 spectatori, dintre care aproximativ 50 de suporteri ai formaţiei oaspete.

Finanţatorul FC Steaua, Gigi Becali, nu a fost la stadion. În schimb, printre spectatori s-au numărat antrenorii Anghel Iordănescu, Mircea Rednic, Massimo Pedrazzini şi fostul tenisman Ilie Năstase.

În pauza jocului, suporterii interzişi în Peluza Sud, care au urmărit meciul de la lojă, au ieşit pe terasa stadionului şi au scandat împotriva finanţatorului Gigi Becali.