Primăria Paris a fost amendată cu 90.000 de euro pentru că a numit prea multe femei în funcţii de conducere. Primar: „Această amendă este absurdă”
10:36, 16 Dec. 2020
Unul dintre scopurile legislaţiei, care a intrat în vigoare în 2013, a fost de asigura că mai multe femei din sectorul public să poată fi promovate la nivel de conducere. Ca atare, în legislaţie este precizat că nu mai mult de 60% din numirile în funcţiile de conducere pot fi de acelaşi sex, relatează euronews. […]