Caracterizând Uniunea Europeană ca fiind din ce în ce mai „anti-democratică şi brutală,” într-un mesaj publicat pe contul de twitter al partidului se mai afirmă că Marea Britanie va „trăi bine”, dupa ruperea legăturii cu blocul european.
„Victorie pentru libertate!” a afirmat Marine Le Pen, adăugând că „Acum trebuie să organizăm acelaşi tip de referendum în Franţa şi în (alte) ţări din UE.”
Anterior, Le Pen a declarat că dacă va câştiga alegerile prezidenţiale din Franţa de anul viitor, va demara imediat negocierile cu Bruxelles cu privire la o serie de probleme de suveranitate, inclusiv moneda unică. Dacă negocierile nu au un rezultat favorabil, ea va cere alegătorilor să susţină ieşirea din UE, într-un referendum, a mai spus ea.
 							 							Citeşte şi: 							Cursul sare de 4,55 lei/euro după rezultatul votului din Marea Britanie/ Dăianu: BNR va face în aşa fel astfel încât să atenueze volatilitatea cursului leu/euro – FOTO 							
 							 							Citeşte şi: 							REFERENDUM MAREA BRITANIE. Primele reacţii ale Brexitului în România. Iohannis i-a chemat pe Cioloş, Isărescu şi pe liderii partidelor la consultări. Băsescu: Ce ai făcut, David Cameron? 							
 							 							Citeşte şi: 							Ieşirea Marii Britanii din UE cu un vot strâns ar putea destrăma statul britanic. Scoţia: „Votul aici arată clar că oamenii din Scoţia văd viitorul lor ca parte a Uniunii Europene” 							
 							 							Citeşte şi: 							Rezultat referendum BREXIT. Lira sterlină şi bursele, în declin puternic. BBC a prognozat victoria taberei ”Leave” şi ieşirea din UE – VIDEO