- Home
- Politic
- Alegeri locale 2012
- Economic
- Social
- Sport
- Externe
- Cultură-Media
- Life-Inedit
- Ştiinţă-Sănătate
- Revista presei
România trimite către Haiti un ajutor umanitar pentru victimele seismului
România va trimite către Haiti un ajutor în valoare de aproximativ 50.000 euro, cu titlu de asistenţă umanitară, destinat populaţiei afectate de cutremur, au declarat agenţiei MEDIAFAX surse oficiale.
România trimite către Haiti un ajutor umanitar pentru victimele seismului (Imagine: Mediafax Foto/AFP)
Trimiterea ajutorului umanitar a fost decisă în şedinţa de miercuri a Guvernului.
Informaţia a fost confirmată, la finalul şedinţei, de către purtătorul de cuvânt al Executivului, Ioana Muntean, care a precizat că suma de 50.000 euro va fi acordată din bugetul de asistenţă pentru dezvoltare al Ministerului Afacerilor Externe pentru anul 2010, prin intermediul Programului Alimentar Mondial.
"România se alătură astfel efortului comunităţii internaţionale de a sprijini Republica Haiti, stat grav afectat de cutremurul din 12 ianuarie, răspunzând apelului pentru asistenţă imediată făcut de Organizaţia Naţiunilor Unite la 15 ianuarie", a spus Ioana Muntean.
Purtătorul de cuvânt al Guvernului a mai precizat că, în calitate de stat membru UE, România participă şi la eforturile întreprinse la nivel comunitar pentru a răspunde crizei umanitare din Haiti.
În acest sens, Comisia Europeană a anunţat, la 18 ianuarie, alocarea, din bugetul comunitar, a unui ajutor umanitar de urgenţă de 30 milioane euro pentru Haiti, la care se vor adăuga contribuţii de 100 milioane euro pentru acţiuni imediate destinate refacerii infrastructurilor guvernamentale şi de 200 milioane euro pentru reconstrucţia şi dezvoltarea ţării.
România participă cu un contingent de 21 de poliţişti la Misiunea ONU din Haiti, pentru normalizarea situaţiei din acest stat.
Cutremurul de la 12 ianuarie produs în Haiti a avut magnitudinea 7 şi s-a soldat cu 75.000 de morţi şi 250.000 de răniţi, iar un milion de persoane au rămas fără adăpost.
Miercuri dimineaţa a fost înregistrat în Haiti un nou cutremur puternic, cu magnitudinea 6.
-
Cazul femeii dispărute la Constaţa: Cadavrul acesteia, găsit de anchetatori într-o lizieră
Cadavrul soţiei unui politician turc dispărută la începutul lunii mai, la Constanţa, a fost găsit de anchetatori într-o lizieră, după ce unul dintre cei doi bărbaţi reţinuţi în acest caz, între care şi fratele victimei, a declarat la audieri unde s-ar afla trupul, au afirmat surse judiciare. citeşte tot
-
Gruparea Anonymous România, anihilată de DIICOT. Hackerii au accesat ilegal 29 de site-uri
Social astăzi, 08:30
DIICOT a anihilat gruparea Anonymous care accesa ilegal bazele de date ale instituţiilor, anchetatorii descinzând, marţi dimineaţa, la locuinţele a 12 persoane din Bucureşti, Iaşi, Alba Iulia, Piatra Neamţ, Cluj Napoca, Drobeta Turnu Severin, Arad, Craiova, Reşiţa şi Târgu Mureş. citeşte tot





50.000euro???!!! Vai de capul nostru! Mai bine nu trimiteau deloc; decat sa se faca de rusine guvernul cu asa o suma,mai bine ar fi donat Elena Udrea doua genti si doua perechi de cizme si tot erau mai multi bani!Daca fiecare guvernant ar fi donat primele(care oricum nu ar fi trebuit ca sa le primeasca,fiind criza)suma ar fi crescut considerabil.Asta e,oricum suntem de tot rasul..
50.000 euro trimite Romania? Penibil...alte state europene au trimis milioane de euro si Romania 50.000? Vai Doamne...
de ce oare mi-au cenzurat p o * t i a ? (inteleg ca are un cuvant urat in interior..dar totusi..mi-a mai cenzurat si intr-un mesaj anterior cuvantu p u b l i c a - era vorba de opinia * )