Echipa Dinamo a câştigat, cu scorul de 1-0 (0-0), meciul disputat în compania Rapid, duminică seară, pe stadionul Giuleşti - Valentin Stănescu, în etapa a XXI-a a Ligii I, unicul gol fiind marcat de Ionel Dănciulescu.

1462 afișări
Imaginea articolului Dinamo a învins Rapid, scor 1-0, în derby-ul Ligii I printr-un gol marcat de Dănciulescu

Ionel Dănciulescu (Imagine: George Filip/Mediafax Foto)

Unicul gol al întâlnirii a fost marcat de Dănciulescu, în minutul 64, cu o lovitură de cap de la 7 metri, după o centrare de pe partea stângă a lui Curtean.

La partida din Giuleşti au asistat aproximativ 11.000 de spectatori, dintre care 350 de fani dinamovişti.

Jucătorii dinamovişti au intrat pe teren cu un banner în memoria unui suporter decedat pe care scria: "Vei rămâne veşnic în inimile noastre Dode". Teodor Iulian Canea a decedat săptămâna trecută, la doar 16 ani.

Înaintea meciului s-a ţinut un minut de reculegere în memoria fostului şef de galerie al Rapidului, Constantin Mincea zis "Geamgiu". Galeria giuleştenilor a afişat un banner pe care era scris: "Să cânte tot stadionul, să se audă până-n cer, să audă şi Geamgiu, glasul roţilor de tren".

Din peluza echipei Rapid s-au aruncat mai multe petarde şi s-au aprins torţe, iar în prima reprize una dintre torţe a fost aruncată pe gazon şi a dus la întreruperea jocului pentru 30 de secunde.

De asemenea, din sectorul de la tribuna întâi al fanilor dinamovişti s-au aruncat petarde înspre tribuna oficială, iar în minutul 9 una dintre acestea a fost aruncată în direcţia lui Emil Dică şi a căzut foarte aproape de jucător.

Mansaly Boubacar a întârziat momentul schimbării, deşi antrenorul Cornel Ţălnar îi cerea să se grăbească. În momentul ieşii de pe teren, Boubacar a fost scuipat de fanii giuleşteni de la tribuna zero.

La finalul meciului, jucătorii rapidişti au fost aplaudaţi de suporteri.

Desfăşurarea partidei în format live text:

Partida a început, prima minge a fost pusă in joc de jucătorii lui Dinamo Bucureşti.

Minutul 90 + 3 - Arbitrul fluieră finalul partidei. Dinamo câştigă derby-ul cu Rapid cu scorul 0 - 1 după un gol marcat de Dănciulescu

Minutul 90 + 3 - Oros vede cartonaşul galben după un fault la Alexe

Minutul 90 + 2 - Centrare în careul lui Dinamo, niciun jucător al lui Rapid nu ajunge la minge

Minutul 90 + 1 - Momente de confuzie la mijlocul terenului, jucătorii resping balonul

Minutul 90 - De la margine se arată 3 minute de prelungire pentru această partidă

Minutul 89 - Rapid caută egalarea şi forţează pe flancul drept

Minutul 87 - Schimbare la Rapid, intra Andrei Matei în locul lui Alexandru Coman

Minutul 86 - Sorin Strătilă intră la Dinamo în locul lui Cosmin Matei

Minutul 79 - Curtea trage peste poarta lui Rapid după un corner executat de pe partea dreaptă

Minutul 77 - Noul intrat Andrei Cristea vede cartonaşul galben pentru un fault comis la Roman

Minutul 75 - Bălgrădean primeşte galben pentru tragere de timp.

Minutul 75 - Schimbare la Dinamo, iese Dănciulescu şi intră Andrei Cristea

Minutul 73 - Lovitură de cap dup un corner de pe partea dreaptă a lui Dinamo. Dandea trimite foarte puţin peste poarta lui Rapid

Minutul 72 - Schimbare la Rapid, iese Emil Dică şi intră Ciolacu - Dinamo face şi ea o schimbare, iese Boubacar şi intră Alexandru Dandea

Minutul 71 - Corner pentru Dinamo de pe partea dreaptă

Minutul 70 - Boubacar vede cartonaşul galben după un fault la Emil Dică

Minutul 70 - Grigorie surprins în offside, jucătorii lui Rapid protestează la adresa deciziei arbitrului

Minutul 66 - Şut al lui Emil Dică după un contraatac al lui Rapid, respinge însă Bălgrădean

Minutul 64 - GOOL înscris de Ionel Dănciulescu cu capul după o centrare de la Curtean din flancul stâng

Minutul 61 - Şut al lui Munteanu care primise mingea în careul lui Rapid, mingea se duce însă mult peste poartă

Minutul 60 - Jocul este aglomerat la mijlocul terenului, cele două echipe respingând orice balon care vine de la adversari

Minutul 57 - Prima schimbare a partidei vine de la Rapid. Iese Mădălin Martin şi intră Alexandru Ioniţă

Minutul 56 - Şut bun de la distanţă al lui Curtean pe centrul porţii lui Rapid, prinde însă Pecanha

Minutul 55 - Centrare pentru Alexe în careul lui Rapid, respinge însă Oros de lângă jucătorul lui Dinamo

Minutul 51 - Contraatac al Rapidului oprit însă la jumătatea terenului, scorul este în continuare 0 - 0

Minutul 48 - Ovidiu Herea vede cartonaşul galben după ce a lovit mingea după fluierul arbitrului

Minutul 46 - Partida dintre Rapid şi Dinamo se reia după fluierul arbitrului, repriza a doua a început

Minutul 45 - Arbitrul fluieră încheierea primei reprize din derby-ul Rapid Dinamo

Minutul 44 - Ocazie mare pentru Dinamo, Dănciulescu trimite peste poarta lui Rapid după o centrare venită de pe partea dreaptă. Tuşierul arată offside la Dănciulescu

Minutul 43 - Roman cade în careul lui Dinamo, jucătorii rapidişti cer fault, arbitrul arată continuarea jocului

Minutul 42 - Martin trimite peste poarta lui Dinamo după o centrare respinsă de Pecanha. Ocazie mare pentru Rapid

Minutul 39 - Dănciulescu vede un cartonaş galben pentru un fault comis la Grigorie. Dănciulescu nu va mai putea juca în următoarea etapă cu Concordia Chiajna

Minutul 38 - Centrare pentru Alexe după un contraatac al lui Dinamo pe flancul drept, ratează însă jucătorul dinamovist

Minutul 36 - Corner pentru Rapid de pe partea dreaptă, minge respinsă de jucătorii lui Dinamo

Minutul 34 - Şut al lui Cătălin Munteanu după o ofensivă a lui Dinamo. Mingea ajunge în braţele portarului lui Rapid

Minutul 33 - Contraatac al lui Dinamo prin Alexe oprit de Emil Dică prin fault, jucătorul lui Rapid a primit cartonaş galben

Minutul 31 - Muşat de la Dinamo primeşte un cartonaş galben pentru un fault la Roman

Minutul 30 - Dinamo face pressing prin Boubacar pe partea dreapta

Minutul 26 - Şut al lui Nicolae Vasile care primise mingea de pe partea dreapta, balonul a fost trimis însă peste poarta lui Dinamo

Minutul 24 - Centrare în careul lui Rapid, Luchin nu reuşeşte să ajungă la minge

Minutul 24 - Dinamo execută o lovitură liberă obţinută de Cosmin Matei

Minutul 22 - Luchin trimite din centrare cu capul peste poarta lui Rapid din 7 metri

Minutul 21 - Curtean pătrunde în careul lui Rapid, însă jucătorul lui Dinamo şutează într-un fundaş al Rapidului

Minutul 20 - Şut al lui Coman venit în alergare, însă mingea trece mult pe lângă poarta dinamovistă

Minutul 17 - Corner de pe partea dreaptă pentru Dinamo. Centrare în careu respinsă de fundaşii rapidişti

Minutul 13 - Ocazie mare pentru Rapid după un şut al lui Mihai Roman care venea lansat de pe partea dreaptă

Minutul 10 - Grigore primeşte un cartonaş galben pentru simulare în careul lui Dinamo. Jucătorii lui Rapid cereau penalty

Minutul 8 - Grigore plasează o lovitură foarte bună de cap, însă balonul trece pe lângă poarta lui Dinamo. Prima ocazie mare a meciului

Minutul 8 - Primul cartonaş galben al partidei îl vede Dragoş Grigore de la Dinamo. Rapid bate o lovitură liberă de pe partea dreaptă

Minutul 7 - Partida se reia cu minge de arbitru. Crainicul stadionului cere suporterilor să nu mai arunce cu materiale pirotehnice pe teren

Minutul 6 - O petardă este aruncată pe suprafaţa de joc. Arbitrul Marius Avram opreşte momentan partida.

Minutul 5 - Echipele încă se tatonează, galeria Rapidului a aprins torţe în peluza stadionului Giuleşti.

Minutul 2 - Dinamo presează din primele momente ale meciului. Minutul 12 - Ocazie pentru Dinamo după o centrare pentru Ionel Dănciulescu, venită de pe partea stângă, care ratează lovitura de cap

Minutul 1 - Partida a început, Dinamo atacă de la dreapta la stânga

Rapid Bucureşti: Pecanha - Al. Coman (A. Matei '89), Abrudan, Oros, N. Vasile - Grigore - Roman, E. Dică (Ciolacu '73), Grigorie, Martin (Al. Ioniţă I '58) - Herea. Antrenor: Marian Rada.

Dinamo Bucureşti: Bălgrădean - L. Rus, Luchin, D. Grigore, Muşat - C. Matei (Strătilă '86), Boubacar (Dandea '74), C. Munteanu, Curtean - Dănciulescu (A. Cristea '76), Alexe. Antrenor: Cornel Ţălnar.
Cartonaşe galbene: Grigore '10, E. Dică '33, Herea '49, Oros '90+3 / D. Grigore '8, Muşat '32, Dănciulescu '40, Boubacar '71, Bălgrădean '76, A. Cristea '78.

Arbitri: Marius Avram (central) - Octavian Şovre, Mircea Grigoriu (asistenţi) - Cătălin Popa (rezervă).
Observatori: Aron Huzu, Ion Neagu.