Campioana României, Steaua Bucureşti, s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor, după ce a câştigat, cu scorul general de 3-1, întâlnirea cu echipa gruzină Dinamo Tbilisi, contând pentru turul trei preliminar al competiţiei.

2091 afișări
Imaginea articolului Steaua a învins Dinamo Tbilisi, scor general 3-1, şi s-a calificat în play-off-ul Ligii Campionilor

Steaua a învins Dinamo Tbilisi, scor general 3-1 (Imagine: Octav Ganea/Mediafax Foto)

Marţi, pe Arena Naţională, scorul a fost egal 1-1 (1-0), după ce în tur, săptămâna trecută, Steaua s-a impus, scor 2-0.

La Bucureşti, pentru Steaua a marcat Latovlevici '6, iar pentru Dinamo Tbilisi a înscris Ustaritz '48.

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala (Gardoş '46), Chiricheş, Latovlevici - Pintilii (Stanciu '46), Bourceanu - Popa, Iancu (Prepeliţă '56), Tănase - Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Dinamo Tbilisi: Loria - Seturidze, Kvaraţkhelia, Ustaritz, Kvirkvelia - Grigalaşvili, Khmaladze, Papava (Goga '60), Merebaşvili - Dvali (Vouho '69), Xisco. Antrenor: Duşan Uhrin junior.

Cartonaşe galbene: Iancu'30, Popa '74 / Khmaladzw '31, Goga '68, Vouho '77, Seturidze '90+1

Meciul a fost condus de o brigadă din Islanda avându-l la centru pe Kristinn Jakobsson, ajutat la cele două linii de Sigurdur Oli Thorleifsson şi Birkir Sigurdarson, în timp ce Gunnar Jarl Jonsson a fost rezervă. Observator de arbitri a fost desemnat belgianul Michel Piraux.

Fotbalistul Adrian Cristea, transferat de curând la Steaua şi aflat în tribună, a fost înjurat de fanii de la Peluza Nord.

La meci au asistat 44.225 de spectatori.

Ca urmare a accederii în play-off-ul Ligii Campionilor, Steaua şi-a asigurat cel puţin prezenţa în grupele Ligii Europa.

Minutul 69: Xisco înscrie, însă i se arată offside de pe marginea terenului

Minutul 48: GOL DINAMO TBILISI. Ustaritz înscrie cu o lovitură de cap de la 6 metri

Repriza a doua

Minutul 46: Steaua face două schimbări: Ies Pintilii şi Szukala şi intră Gardos şi Stanciu

Pauza

Minutul 47: S-a încheiat prima repriză

Minutul 31: Cartonaş galben pentru Khmaladze

Minutul 29: Cartonaş galben pentru Iancu

Minutul 13: Corner pentru Steaua. Bourceanu este cel care centrează, însă apărarea de la Dinamo Tbilisi respinge pericolul

Minutul 6: GOOOL STEAUA: Latovlevici primeşte de la aproximativ 18 metri pe partea stângă şi îl învinge pe portarul formaţiei oaspete cu un şut din 8 metri.

Minutul 3: Echipa Dinamo are o primă oczie, însă şutul lui Merebashvili din lovitură liberă trece peste poartă.

Minutul 1: A început prima repriză. La meci asistă aproximativ 40.000 de spectatori.

Echipele de start:

Steaua: Tătăruşanu - Georgievski, Szukala, Chiricheş, Latovlevici - Bourceanu, Pintilii - Popa, Iancu, Tănase - Piovaccari. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf

Dinamo Tbilisi: Loria - Seturidze, Kvaratskhelia, Ustaritz, Kvirkvelia - Grigalashvili, Khmaladze, Papava, Merebashvili - Xisco, Dvali. Antrenor: Dusan Uhrin.

În tur, scorul a fost 2-0 pentru Steaua.