Formaţia Steaua Bucureşti a învins, luni, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (1-0), echipa Universitatea Cluj, în ultimul meci al anului 2010 şi al etapei a XVIII-a a Ligii I, prima a returului actualului sezon competiţional.

26 afișări
Imaginea articolului Steaua a învins Universitatea Cluj, scor 3-0, în ultimul meci al anului 2010 din Liga I

Steaua a învins Universitatea Cluj, scor 3-0, în ultimul meci al anului 2010 din Liga I (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Martinovici '22, Bilaşco '67 şi Stancu '90.

În minutul 22, fundaşul central Martinovici a marcat primul său gol pentru gruparea stelistă, printr-un şut din voleu, de la aproximativ 25 de metri, mingea fiind deviată de fundaşii clujeni şi păcălindu-l pe Huţan.

În minutul 67, Romeo Surdu a centrat în faţa porţii, de unde Marius Bilaşco a reluat în poarta goală.

Bogdan Stancu a stabilit scorul final, în minutul 90, din lovitură liberă.

Steaua: 12. Tătăruşanu - 29. Bonfim, 18. Martinovici, 23. G. Alves, 14. Latovlevici - 16. Nicoliţă (7. Szekely '76), 20. Angelov (5. Brandan '84), 21. Ricardo Gomes, 10. Tănase (24. Surdu '34) - 28. B. Stancu, 17. Bilaşco. Antrenor: Marius Lăcătuş.

Universitatea Cluj: 12. Huţan - 18. Unguruşan, 25. D. Munteanu, 13. Izvoranu, 3. Mendy (20. Belosevici '24) - 14. Piţ, 28. Gheorghe, 10. Păcurar, 22. Boştină (7. Acosta '52) - 11. Machado, 9. Cl. Niculescu (27. Lemnaru '75). Antrenor: Ionuţ Badea

Arbitri: Cristian Balaj (centru) - Sebastian Gheorghe, Eduard Ungureanu (asistenţi) - Dragoş Istrate (rezervă)

Observatori: Dan Petrescu, Eduard Alexandru.

Supervizor: Valentin Alexandru

Cartonaşe galbene: Martinovici '29, Ricardo '65, G. Alves '77, Szekely '78 / Piţ '41

La meci au asistat 5.000 de spectatori, din care 30 de clujeni, care au ajuns la stadion în minutul 25.

Din minutul 55, finanţatorul Gigi Becali a deschis geamul lojei sale şi a început să-i reproşeze lui Cristian Balaj, pe un ton vehement, maniera de arbitraj, fiind încurajat de fanii de la tribuna a doua. După golul lui Bilşaco, Gigi Becali a încetat cu reproşurile.

Tănase a fost înlocuit în minutul 34, deoarece s-a accidentat singur.

Fostul dinamovist Claudiu Niculescu a fost huiduit pe tot parcursul meciului de galeria stelistă.