Când copilul tău abia venit pe lume are nevoie de ajutorul medicilor, înţelegi practic cât de important este rolul lor în viaţa ta. Asta l-a motivat pe un proaspăt tătic din Craiova să devină şi el   erou pentru cadrele medicale. După ce bebeluşul lui a fost internat din cauza unei boli grave, Claudiu a început să facă viziere de protecţie pentru salvatorii care se luptă cu noul virus.  
     
   Claudiu Vava- producător viziere: Comandând la o firmă din Craiova un număr de destul de mare de viziere, cu plata în avans, constatând că dânşii nu pot să ne onoreze comanda, am luat decizia să   confecţionăm noi aceste viziere. 
     
   10 mii de viziere au fost confecţionate, până acum, pe banii lui Claudiu, şi donate medicilor, dar şi oamenilor simpli. 80 de astfel de echipamente de protecţie au ajuns şi la jandarmii din   Craiova.  
     
    Fiind făcută dintr-un material rezistent la şocuri. E acelaşi material folosit în componenţa scuturilor de protecţie 
     
   Col. Cosmin Mirea – comandantul Grupării de Jandarmi Mobile Craiova: Vă spun sincer că până în acest moment nu reuşisem să achiziţionăm astfel de materiale de protecţie(…) Mă emoţionează acest   gest, în primul rând că e un gest de donaţie, în al doilea rând pentru că le-a şi confecţionat într-o modalitate aparte. 
     
   Pentru a confecţiona vizierele, Claudiu a convins patronii a şase firme să-l ajute. Astfel,18 oameni au de lucru în acest moment.Între timp bebeluşul lui e internat într-un spital din Capitală unde   medicii încearcă să-l vindece.