Prima pagină » Știri externe » Susținători ai lui Trump au dat foc șepcilor MAGA, după ce acesta a numit scandalul Epstein „o farsă”

Susținători ai lui Trump au dat foc șepcilor MAGA, după ce acesta a numit scandalul Epstein „o farsă”

Susținătorii lui Donald Trump au început să-și ardă șepcile MAGA - „Make America Great Again” după ce fostul președinte a catalogat scandalul legat de dosarele Epstein drept „o farsă”, stârnind reacții dure chiar din partea apropiaților săi politici.

Eforturile lui Donald Trump de a minimaliza criticile privind modul în care administrația sa a gestionat dosarele lui Jeffrey Epstein, numindu-le „o farsă”, păreau să eșueze joi, în contextul în care tot mai multe voci importante din spectrul politic american i s-au opus, iar unii dintre susținătorii săi au publicat videoclipuri în care își ard emblematicele șepci MAGA – „Make America Great Again”, notează The Guardian.

La câteva zile după ce președintele Camerei Reprezentanților, republicanul loialist Mike Johnson, a cerut desecretizarea tuturor documentelor legate de Epstein – un infractor sexual condamnat și fost prieten apropiat al lui Trump – nemulțumirea a continuat să mocnească în rândul electoratului MAGA, cunoscut până acum pentru loialitatea sa neclintită.

Fostul vicepreședinte Mike Pence a declarat pentru CBS News că „a sosit momentul ca administrația să publice toate dosarele privind ancheta și condamnarea lui Jeffrey Epstein”. La rândul ei, conspiraționista Laura Loomer, consilieră apropiată a lui Trump, a cerut numirea unui procuror special pentru anchetarea cazului Epstein. „Evident că nu e o farsă completă, din moment ce Ghislaine Maxwell execută 20 de ani de închisoare în Florida pentru infracțiunile comise împreună cu Epstein, despre care știm că era un prădător sexual condamnat”, a spus Loomer.

J.D. Vance a cerut desecretizarea listei Epstein în 2024

Chiar și Theo Von, realizator de podcast care a fost prezent la învestirea lui Trump și care o numea „inspirațională”, a comentat ironic „da, ce s-a schimbat?”, pe un clip cu vicepreședintele JD Vance cerând desecretizarea listei Epstein în 2024.

Un aliat loial al lui Trump, senatorul Josh Hawley, s-a arătat sceptic față de afirmațiile Departamentului de Justiție, spunând: „E greu de crezut că DoJ și FBI nu au nicio idee cine au fost clienții lui Epstein”, și a cerut audierea lui Maxwell.

Într-un moment rar de tensiune între Trump și Johnson, președintele Camerei a rupt linia prezidențială, cerând desecretizarea mai multor documente și solicitându-i procurorului general Pam Bondi „să explice” public situația. Bondi a fost criticată după ce a declarat că ar avea o listă a clienților lui Epstein, pentru ca mai apoi să spună că aceasta „nu există”.

Trump a atacat „republicanii proști”

Totuși, republicanii din Cameră au votat de două ori săptămâna aceasta împotriva demersului democraților de a forța publicarea tuturor dosarelor Epstein în termen de 30 de zile. Doar un republican, Ralph Norman (Carolina de Sud), a votat în favoare.

Scandalul a escaladat miercuri seară după ce s-a aflat că procuroarea federală Maurene Comey – fiica fostului director FBI James Comey și implicată în anchetele Epstein și Maxwell – a fost concediată. Departamentul de Justiție nu a oferit nicio explicație.

Pe fondul reacțiilor tot mai critice din tabăra sa, Trump a atacat „republicanii proști” care, în opinia sa, ajută democrații insistând pe dosarele Epstein. „Unii republicani proști cad în capcană și fac treaba democraților”, a spus Trump într-o întâlnire la Casa Albă cu prințul moștenitor al Bahrainului. „Eu o numesc farsa Epstein. Ne ia timp și energie. În loc să vorbim despre realizările noastre, pierdem timpul cu un individ care a murit acum trei-patru ani.”

Potrivit unui sondaj Reuters/Ipsos, aproape 70% dintre americani cred că detalii despre Epstein sunt ascunse. 69% au spus că guvernul federal a ascuns faptele despre clienții lui Epstein, iar 25% nu sunt siguri dacă au fost sau nu ascunse informații.

Epstein a fost arestat sub acuzații de trafic sexual și, potrivit autorităților, s-a sinucis în închisoare în 2019. Ghislaine Maxwell, fosta sa parteneră, a fost condamnată la 20 de ani de închisoare pentru trafic sexual.