Emmanuel Macron: Educaţia este singura soluţie pentru combaterea extremismului / Franţa alocă 200 milioane euro pentru a susţine fondul internaţional de educaţie
În cadrul unei conferinţe pe tema educaţiei susţinută în Senegal, Macron a afirmat că terorismul reprezintă o mare provocare pentru societăţile contemporane, iar extremismul convinge tinerele generaţii că viitorul lor este războiul.
”Există doar un singur răspuns: educaţia. Astăzi ne confruntăm cu o adevărată problemă în acest domeniu. Unul din cinci copii nu ştie să scrie, să citească sau să numere până ajunge la vârsta de 12 ani”, a declarat liderul de la Elysee.
Preşedintele francez a precizat că ţările dezvoltate din întreaga lume se luptă cu teama generată de schimbările societale enorme, provocate de progresele tehnologice.
”Fără educaţie care ar fi răspunsul? Ura sau renaşterea naţionalismului şi extremismului şi tot ceea ce am crezut că am învins în secolul al XX-lea”, a adăugat Macron.

Emmanuel Macron şi preşedintele Senegalului – Foto: Hepta
Citeşte şi: Donald Trump a discutat cu Shinzo Abe despre extinderea sistemului de apărare antirachetă din Japonia
Citeşte şi: Angela Merkel: Există divergenţe serioase în negocierile pentru formarea unei coaliţii guvernamentale
Citeşte şi: Henry Kissinger: Administraţia Trump analizează tot mai mult posibilitatea atacării Coreei de Nord
Citeşte şi: Donald Trump a permis publicarea unui memorandum controversat despre FBI, riscând declanşarea unei crize constituţionale/ Reacţia Opoziţiei