Prima pagină » Știrile zilei » Anunțul lui Ilie Bolojan la ieșirea de la negocierile cu Nicușor Dan

Anunțul lui Ilie Bolojan la ieșirea de la negocierile cu Nicușor Dan

Ilie Bolojan a declarat la finalul consultărilor de la Palatul Cotroceni dintre președintele României, Nicușor Dan, și PNL că liberalii și-au exprimat disponibilitatea de a participa la guvernare.
Anunțul lui Ilie Bolojan la ieșirea de la negocierile cu Nicușor Dan
Sursa: Facebook
Cosmin Pirv
28 mai 2025, 14:03, Politic

„Ne-am exprimat atât faptul că suntem conștienți de această răspundere, dar și disponibilitatea de a participa la guvernare, în așa fel încât să putem lua măsuri pentru a redresa situația. Și atunci sunt măsurile de urgență și, de asemenea, cele care țin pe perspectiva medie și pe termen lung. Și astăzi discutăm doar de măsurile care țin de situația de urgență, ceea ce înseamnă în principal două componente, cea de deficit și cea de fonduri europene”, a declarat Ilie Bolojan.

El spune că, indiferent ce guvern vine, trebuie să ia măsuri, pe de o parte, pentru a asigura finanțarea în continuare a deficitului, „deci pentru ca România să rămână o țară de încredere, o țară sigură pentru investitori, pentru creditori”. De asemenea, spune liderul liberal că, în ceea ce privește fondurile europene, urgentarea absorției acestora este o componentă foarte importantă.

„Vom fi dispuși să susținem un pachet de măsuri complexe care să nu bulverseze economia țării noastre, dar care, în principal, au următoarele componente. O reducere a cheltuielor de funcționare a statului român, o reducere a ineficienței cu tot ceea ce înseamnă aceste aspecte, analiza fiecarei instituții, acolo unde poate fi redus personalul, cred că se impune reducerea de personal, acolo unde putem fi mai eficienți, trebuie să o facem, eliminarea sinecurilor a oricăror cheltuieli care nu pot fi justificate, descentralizare, debirocratizare, simplificare, în așa fel încât să oferim servicii la fel de bune, dar cu un volum de cheltuieli mult mai mic din partea statului. De asemenea, a doua componentă este cea de creștere a veniturilor bugetului de stat. Avem venituri astăzi importante care nu sunt încasate și e nevoie ca să creștem cota de încasare a acestor venituri și de asemenea este posibil ca în acest complex de măsuri să fim și în situația în care să putem crește, să fim nevoiți să creștem taxe și imposte. De asemenea, o componentă importantă este cea de investiții. E nevoie de o prioritizare a acestora, de o analiză a modului în care ele sunt factori de multiplicare și acolo unde aceste aspecte nu sunt respectate, e nevoie poate de o eșalonare sau o reanalizare a acestora în așa fel încât să reușim, pe de o parte, să avem cheltuieli cât mai mici posibil într-un termen cât mai scurt, dar fără să dezechilibrăm sistemul public, de asemenea să menținem o situație economică stabilă și deci să nu ne bulversăm economia și în continuare să creăm condiții pentru dezvoltare menținând un nivel bun de investiții”, a mai spus Bolojan.