Tânărul în vârstă de 27 de ani, pe numele său Daniel Jean Crinta, şi presupusul său complice, Cătălin Mihoc, au fost reţinuţi, duminică, sub acuzaţiile de trafic de droguri de risc, introducerea de droguri de risc în ţară şi finanţarea în vederea traficului internaţional de droguri de risc, luni, Tribunalul Bacău dispunând arestarea lor pentru 30 de zile, se arată într-un comunicat al Direcţiei de Investigare a Infracţiunilor de Criminalitate Organizată şi Terorism (DIICOT).
Potrivit sursei citate, în luna octombrie tânărul ar fi cumpărat din Spania aproximativ trei kilograme de cannabis, pe care le-ar fi adus în România şi ulterior le-ar fi vândut în oraşul Bacău. La începutul lunii decembrie acesta s-ar fi deplasat din nou în Spania pentru o altă cantitate de droguri., de această dată banii pentru cumpărare, 5.000 de euro, i-ar fi obţinut de la presupusul complice, mai susţine DIICOT.
Sâmbătă, pe 17 decembrie, bărbatul de 27 de ani a fost prins în flagrant în Vama Nădlac.
„La data de 17.12.2016 inculpatul Crinta Jean Daniel a fost depistat la Punctul de Trecere a Frontieră Nădlac când introducea în ţară, pe o platformă auto, un autoturism în care se aflau disimulate, în două anvelope, droguri de risc, respectiv cantitatea de 3 Kg cannabis şi 92 g de haşiş.Valoarea pe piaţa drogurilor achiziţionate din Spania şi introduse în ţară fără drept de către inculpatul Crinta Jean Daniel este de aproximativ 50.000 euro”, se arată în comunicat.
Citeşte şi: Restricţii de circulaţie în Capitală pentru evenimentele de comemorare a 27 de ani de la Revoluţie



Citeşte şi: GALERIE FOTO Lucrările la Centrul de Mari Arşi din Timişoara au fost finalizate: se aşteaptă aparatura şi se caută asistente
Citeşte şi: Un om a murit în Prahova, într-un accident produs între un autobuz cu călători şi o autoutilitară. Alte nouă persoane sunt rănite
Citeşte şi: Avocatul Poporului va decide dacă sesizează CCR în legătură cu legea care interzice unui condamnat penal să facă parte din Guvern, după învestirea noului Executiv
Citeşte şi: Protocol de colaborare între Crucea Roşie România şi DSU pentru intervenţia în caz de dezastre