Ginerele lui Traian Băsescu, achitat de Curtea de Apel Bucureşti. Fiul fostului preşedinte al Republicii Moldova a primit trei ani cu suspendare
De asemenea, Sergiu Lucinschi a fost obligat de instanţă să achite către Alexandru Horpoş, parte civilă în cauză, despăgubiri de 50.000 euro şi 13.755 cu titlu de daune materiale.
Decizia poate fi contestată de procurori, dar şi de cei vizaţi.
Potrivit DNA, în perioada decembrie 2014 – martie 2015, Sergiu Lucinschi, ajutat de avocatul Radu Pricop şi de procurorul Remus Tudoran Jurj, l-ar fi constrâns pe omul de afaceri Alexandru Horpoş să îi dea patru milioane de euro, pentru a-şi retrage o plângere formulată la DIICOT, care face obiectul unui dosar penal, pentru mai multe infracţiuni, printre care şi gestiune frauduloasă.
De asemenea, Lucinschi i-ar fi promis omului de afaceri că va face demersurile necesare astfel încât să fie schimbată încadrarea juridică a tuturor faptelor în infracţiunea de „gestiune frauduloasă”, pentru care, la retragerea plângerii prealabile, ancheta încetează.
Radu Pricop l-ar fi sprijinit în activitatea infracţională pe Sergiu Lucinschi prin redactarea, în anul 2013, a plângerii penale care face obiectul unui dosar penal şi prin formularea ulterioară, în perioada decembrie 2014 – martie 2015, a mai multor soluţii nelegale, pentru remiterea sumei de patru milioane de euro către Lucinschi, inclusiv cea privind recunoaşterea unei datorii fictive, care a fost acceptată de omul de afaceri, „sub imperiul constrângerilor repetate”, susţin procurorii.
Anchetatorii mai spun că în perioada ianuarie 2015-martie 2015, Remus Tudoran Jurj, în calitate de procuror DIICOT, având în instrumentare două dosare penale care îl priveau pe acelaşi om de afaceri, l-ar fi sprijinit în mod constant pe Sergiu Lucinschi, prin dirijarea unor momente ale anchetei penale într-o manieră fie favorabilă, fie nefavorabilă omului de afaceri cercetat, în funcţie de cum decurgeau discuţiile pentru remiterea banilor.
Citeşte şi: Impiegatul de mişcare care a observat fumul ce ieşea din trenul încărcat cu nitrat, premiat de CFR
Citeşte şi: Accident feroviar la Braşov: Maşină de transport, lovită de un tren încărcat cu motorină
Citeşte şi: Arad: Două persoane au suferit arsuri grave, după ce casa lor a fost cuprinsă de flăcări
Citeşte şi: Gabriel Sandu, fost ministru al Comunicaţiilor, cere eliberarea: Ultimii trei ani au fost de mare chin, cu fiecare iarnă în penitenciar
Citeşte şi: O maşină a căzut într-o groapă de cinci metri, pe o stradă din Constanţa, peste un muncitor care înlocuia conducte | FOTO
Citeşte şi: Percheziţii la Biroul de Combatere a Criminalităţii Organizate. Un ofiţer, reţinut de DIICOT
Citeşte şi: RATB schimbă rutele pentru mai multe tramvaie şi desfiinţează o linie. Care sunt noile trasee