Prima pagină » Social » Proba de “ mască”, “temperatură” şi „răbdare”, la ghişeul Serviciului Rutier

Proba de “ mască”, “temperatură” şi „răbdare”, la ghişeul Serviciului Rutier

Luiza Paraschiv
19 mai 2020, 23:00, Social

Dacă ai rămas fără permisul auto, ai de trecut probe în plus pentru a putea să-l recuperezi. În Dolj, de exemplu, prima încercare este chiar la poarta ghişeului Serviciului Rutier. Dacă nu ai mască, nu poţi intra nici măcar în curtea instituţiei.

Jandarm: Ce faci? Mască… îţi trebuie!

Bărbat( în timp ce se întoarce din drum): Aoleu….Am în maşină…

Dacă ai trecut prima probă, te aşezi într-un pătrăţel desenat cu vopsea albă şi aştepţi. Mihăiţă Sărdaru a rămas fără permis de conducere în martie, după un accident rutier. Acum a venit tocmai de la Calafat şi a stat trei ore la coadă pentru a-şi recupera carnetul de conducere. 

 Mihăiţă Sărdaru: Am plecat la ora 6 din Calafat, am zis să prindem loc  de dimineaţă.

Mulţi dintre şoferi au renunţat când au văzut că au în faţă alte 30-40 de persoane.

Jandarm: Toată lumea aşteaptă la ghişeul ăsta.

Bărbat: Numai bine! N-o să stau 2 ore aici că am şi altă treabă.

Bărbat: E coada prea mare.

Reporter: De cât timp staţi?

Bărbat: de 30 de minute.

Dacă ai suficientă răbdare şi ajungi la intrare, mai ai de trecut un hop- măsurarea temperaturii.

Am fost în trei instituţii şi mi s-a verificat de trei ori…Adică era variantă…N-a coincis una cu alta, spune un bărbat.

În 36 de ore, 300 de şoferi au trecut prin probele de foc de la Serviciul Rutier Dolj. 

 

 

 

Recomandarea video

Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da