CFR Cluj a învins la Piatra Neamţ, scor 4-2, în ultima etapă a Ligii I

Campioana României, CFR Cluj, a învins, sâmbătă, în deplasare, cu scorul de 4-2 (1-1), formaţia Ceahlăul Piatra Neamţ, în primul meci al etapei a XXXIV-a, ultima a Ligii I.

16 afișări
Imaginea articolului CFR Cluj a învins la Piatra Neamţ, scor 4-2, în ultima etapă a Ligii I

CFR Cluj a învins la Piatra Neamţ, scor 4-2, în ultima etapă a Ligii I (Imagine: Mircea Rosca/Arhiva Mediafax Foto)

Golurile învingătorilor au fost marcate de E. Dică '40, Y. Kone '56, Peralta '62 şi Nei '90+1, în timp ce pentru gazde au înscris Vasilache '19 şi Onciu '48.

Ceahlăul a deschis scorul în minutul 19, atunci când Vasilache a executat o lovitură liberă, mingea a fost deviată de zid şi l-a păcălit pe portarul Peskovici.

CFR a restabilit egalitatea prin Emil Dică în minutul 40, mijlocaşul clujean pătrunzând în viteză în careu şi înscriind cu un şut la colţul lung.

Nemţenii au revenit în avantaj în minutul 48, atunci când Onciu l-a învins pe Peskovici cu un şut de la 14 metri la colţul lung.

În minutul 56, Yssouf Kone a preluat în careu, a pivotat şi a înscris cu un şut de la 10 metri.

CFR a trecut în avantaj, în minutul 62, prin Peralta, care a reluat în plasă un balon respins de Villadsen după un şut al lui Nicolae Dică.

În minutul 90+1, Nei a fost lansat în adâncime, a pătruns în care şi a înscris cu un şut plasat.

Ceahlăul Piatra Neamţ: 22. Villadsen - 2. Burlacu, 13. Bărcăuan, 24. Forminte, 27. Dumitraş - 18. Balde, 6. Achim (9. Margină '81) - 15. Bădescu (23. Onciu '46), 7. Cebotaru, 10. Vasilache - 21. Velkoski (25. Ibrahim '46). Antrenor: Zoran Filipovici.

CFR Cluj: 33. Peskovici - 2. Tony, 20. Cadu, 3. Cabrera, 23. Leo Veloso - 16. Bottone, 28. Boroştean - 10. N. Dică, 7. E. Dică (8. Peralta '57) - 11. De Zerbi (99. Nei '46), 5. Y. Kone (4. Panin '72). Antrenor: Andrea Mandorlini.

Cartonaşe galbene: E. Dică '41.

Arbitri: Claudiu Baboia (central) - Florin Ungureanu, Cătălin Savu (asistenţi) - Voicu Emil (rezervă).

Observatori: Dan Ionescu, Constantin Gheorghe.

La partida de la Piatra Neamţ au asistat aproximativ 2.000 de spectatori.