Dinamo Bucureşti - Universitatea Cluj, scor 3-4, în Liga I

Echipa Dinamo Bucureşti a fost învinsă, vineri, pe teren propriu, cu scorul de 4-3 (3-2), de formaţia Universitatea Cluj, într-un meci din cadrul etapei a VI-a a Ligii I.

34 afișări
Imaginea articolului Dinamo Bucureşti - Universitatea Cluj, scor 3-4, în Liga I

Dinamo Bucureşti - Universitatea Cluj, scor 3-4, în Liga I (Imagine: Mediafax Foto)

Golurile echipei Dinamo au fost reuşite de Adrian Cristea '23, Gabriel Torje '27 şi N'Doye '88, în timp ce pentru clujeni au punctat Claudiu Niculescu '19, '59, Lemnaru '31 şi Delgado '36.

Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 19, prin fostul jucător dinamovist Claudiu Niculescu, care a executat direct pe poartă o lovitură liberă de pe stânga, de la aproximativ 18 metri.

Dinamo restabileşte repede egalitatea, scor 1-1, în minutul 23, după ce Adrian Cristea a înscris cu un şut plasat din afara careului, de la aproximativ 25 de metri, portarul Matache nereuşind să intervină.

Dinamo îşi majorează diferenţa pe tabela de marcaj după numai patru minute, scor 2-1. Atacantul Marius Niculae i-a centrat de pe stânga lui Gabriel Torje, care din şase metri l-a învins cu capul pe Matache.

Scorul devine 2-2, în minutul 31, când după o centrare a lui Delgado, Lemnaru îi driblează pe Naumovski şi pe Lucian Goian şi înscrie în poarta goală de la aproximativ şase metri.

În minutul 36, Universitatea Cluj marchează din nou, scor 2-3, după ce Claudiu Niculescu i-a trimis o pasă în diagonală lui Delgado, care înscrie cu un şut plasat la colţul scurt.

În minutul 59, Universitatea Cluj îşi majorează diferenţa pe tabela de marcaj, scor 2-4, printr-un nou gol al lui Claudiu Niculescu, cu o lovitură de cap, din şase metri, după o centrare venită de la Tobă.

Scorul final, 3-4, este stabilit în minutul 88, după ce Ousmane N'Doye înscrie cu un şut puternic de la distanţă, care intră lângă bara din dreapta lui Matache.

Dinamo Bucureşti: 23. Naumovski - 25. Scarlatache, 30. Garat, 18. Goian, 31. Bazzi (10. Alexe '53) - 5. Kone (8. C. Munteanu '77), 29. N'Doye - 22. Torje, 20. Ad. Cristea - 19. L. Ganea, 9. M. Niculae (15. Dănciulescu '65). Antrenor: Ioan Andone.

Universitatea Cluj: 1. Matache - 2. Buhuş (18. Unguruşan '42), 25. Munteanu (17. Voican '68), 23. Cvirik, 3. Mendy - 16. Delgado (29. Tobă '49), 24. Balde, 28. V. Gheorghe, 22. Boştină - 27. Lemnaru, 9. Cl. Niculescu. Antrenor: Marian Pană.

Cartonaşe galbene: Garat '4 / Cvirik '23, Buhuş '30, Matache '89

Arbitri: Alexandru Deaconu - Florin Păunescu, Nicolae Megheşan - Dragoş Istrate

Observatori: Dan Petrescu, Hacic Garabet

Supervizor: Dumitru Dragomir.

Atacantul Claudiu Niculescu nu s-a bucurat deloc în momentul în care a marcat primul gol al meciului, iar suporterii dinamovişti l-au aplaudat, i-au scandat numele şi au strigat: "Până la moarte, eşti câine până la moarte". La rândul său, jucătorul a salutat galeria echipei gazdă. Fostul dinamovist nu s-a bucurat nici la golul al doilea.

La finalul partidei, Niculescu a mers să salute galeria echipei dinamoviste, care l-a salutat şi l-a aplaudat.

La meci au asistat aproximativ 4.000 de spectatori, printre care s-au aflat şi 100 de suporteri clujeni.

La începutul partidei, galeriile celor două echipe au fluturat sute de steaguri tricolore şi au scandat "România, România" şi "Afară, afară, cu ungurii din ţară".

Suporterii echipei Dinamo au afişat două bannere adresate administratorului delegat al clubului, Cornel Dinu: "63 de ani de glorie şi onoare, acum la greu Mister fii tare" şi "Alături de familia Dinu", precum şi alte două pentru Claudiu Niculescu: "Clau gol, pentru noi rămâi simbol" şi "Rămas bun câine nebun".

La meci au fost prezenţi preşedintele FRF, Mircea Sandu, precum şi fraţii Ioan şi Victor Becali.