Formaţia Petrolul Ploieşti, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei României - Timişoreana, după ce a învins, joi seară, la Bucureşti, cu scorul de 2-0 (0-0), echipa de ligă secundă Rapid, în optimile competiţiei.

470 afișări
Imaginea articolului CUPA ROMÂNIEI: Petrolul Ploieşti a învins FC Rapid, scor 2-0, şi s-a calificat în sferturi

CUPA ROMÂNIEI: Petrolul Ploieşti a învins FC Rapid, scor 2-0, şi s-a calificat în sferturi (Imagine: Laurentiu Mich/ Mediafax Foto)

Golurile au fost marcate de Dore '66 şi Romario '72.

Rapid: Drăghia - Voicu, Tânc, Lung, N. Vasile - Selagea, Negru (Coman '78) - Martin (Herea '72), Al Ioniţă II, Doman (Lukanovici '85) - Ciolacu. Antrenor: Viorel Moldovan.

Petrolul Ploieşti: Bornescu - Achim, Geraldo (Romario '36), Benga, Guilherme - Mustivar, Hoban - Fernandez (Albin '61), Boudjemaa, Teixeira (Morar '76) - Dore. Antrenor: Cosmin Contra.

Cartonaşe galbene: Voicu '14, Coman '90 / Boudjemaa '58, Teixeira '58, Dore '69

Meciul a fost arbitrat de o brigadă cu Radu Petrescu la centru, ajutat la cele două linii de George Neacşu şi Vlad Bârleanu. Arbitru de rezervă a fost Iulian Călin, iar observatori Cornel Sorescu şi Florin Nicolaescu.

La partidă au asistat aproximativ 11.000 de spectatori.

Jocul a fost întrerupt în trei rânduri pentru câteva secunde, după ce galeriile celor două echipe au aruncat în teren artificii şi torţe.

Atât galeria Rapidului, cât şi cea a oaspeţilor, au scandat scandat în repriza secundă injurii la adresa conducerilor FRF şi LPF.

În direcţia lui Teixeira s-a aruncat cu un pahar cu o băutură răcoritoare, după ce jucătorul Petrolului a fost înlocuit.