Prima pagină » Știrile zilei » Războiul din Ucraina, ziua 1.275. Rachete și drone rusești bombardează orașe ucrainene aflate departe de linia frontului / Ucraina distruge o navă de patrulare rusă în Marea Neagră

Războiul din Ucraina, ziua 1.275. Rachete și drone rusești bombardează orașe ucrainene aflate departe de linia frontului / Ucraina distruge o navă de patrulare rusă în Marea Neagră

Pe 21 august, Rusia a lansat o serie de rachete și drone care au vizat orașe din toată Ucraina, inclusiv regiuni din extremitatea vestică a țării, situate la sute de kilometri distanță de linia frontului.
Războiul din Ucraina, ziua 1.275. Rachete și drone rusești bombardează orașe ucrainene aflate departe de linia frontului / Ucraina distruge o navă de patrulare rusă în Marea Neagră
Sursa: Hepta/Mediafax Foto

Ucraina distruge o navă de patrulare rusă în Marea Neagră folosind un laser ghidat de drone, potrivit serviciilor de informații

Serviciul de informații militare al Ucrainei (HUR) a lovit o navă de patrulare rusă în Marea Neagră, în apropierea orașului ocupat Zaliznyi Port din regiunea Herson, ucigând cinci membri ai echipajului, a raportat HUR pe 21 august.

Discuțiile privind trimiterea de trupe în Ucraina provoacă neliniște în Germania

Discuțiile aliaților privind trimiterea de forțe europene de menținere a păcii pentru a proteja Ucraina, ca parte a unui posibil acord de pace cu Rusia, au provocat reacții negative în Germania, o țară încă marcată de trecutul său militarist nazist, chiar dacă perspectiva rămâne îndepărtată.

Statul Major General: Rusia a pierdut 1.029.660 de soldați în Ucraina din 24 februarie 2022

Numărul include 830 de victime înregistrate de forțele ruse în ultima zi.

Rachete și drone rusești bombardează orașe ucrainene aflate departe de linia frontului, în ciuda negocierilor de pace

Explozia a fost auzită în regiunea Rivne în noaptea de 21 august, când Rusia a lansat bombardiere și drone, determinând emiterea unei alerte de raid aerian în toată Ucraina.

Atacul are loc în contextul în care Moscova continuă să lanseze atacuri zilnice asupra civililor ucraineni, în ciuda faptului că, cu doar șase zile înainte, a început negocierile de pace la nivel de lideri cu Washingtonul.

SUA intenționează să joace un rol minim în garanțiile de securitate pentru Ucraina

„Se conturează realitatea că Europa va fi cea care va face acest lucru pe teren… SUA nu se angajează pe deplin în nimic”, a declarat un diplomat NATO anonim.

Un atac cu drone provoacă un incendiu la o rafinărie de petrol din regiunea Rostov din Rusia, relatează mass-media

Se pare că atacul a lovit rafinăria de petrol Novoshakhtinsk, care a mai fost ținta unor atacuri cu drone ucrainene.

Meloni susține planul de securitate al Ucrainei care le acordă aliaților 24 de ore pentru a trimite trupe în cazul în care Rusia invadează din nou

Planul ar impune țărilor care au semnat acorduri de securitate cu Ucraina să delibereze și să răspundă rapid în cazul unui alt atac rus după semnarea unui acord de pace. Acesta nu ar include aderarea Ucrainei la NATO.