- Home
- Social
- CARACAL, (03.08.2019, 15:48)
- Laura Petrescu
- Home
- Politic
- Economic
- Social
- Externe
- Sănătate
- Sport
- Life-Inedit
- Meteo
- Healthcare Trends
- Economia digitală
- Angajat în România
- Ieși pe plus
- Video
Video Părinţii unei fete din Argeş, racolată pentru prostituţie: De 7 ori a dispărut, nu s-a făcut nimic / VIDEO
Părinţii unei fete de 15 ani, din Câmpulung, judeţul Argeş, care a dispărut de şapte ori în ultimul an, racolată pentru prostituţie şi drogată, au venit, sâmbătă, la Caracal, pentru a face cunoscut cazul fiicei lor, acuzând că Poliţia nu a căutat-o. Copila este în prezent internată într-un centru.
5549 afișări
Mama fetei de 15 ani din Câmpulung, judeţul Argeş, a mers, sâmbătă, în Caracal, în faţa casei lui Gheorghe Dincă, pentru a face cunoscut cazul dispariţiei fetei ei, Daria, care, în ultimul an a fost plecată de şapte ori de acasă, racolată de un grup de persoane. Femeia reclamă că fata a fost pusă să se prostitueze şi primea droguri, dar nu a fost căutată de oamenii legii.
„Pe 30 mai a plecat de acasă. Pe 31 am spus de dispariţie. Timp de 12 zile nu am primit niciun rezultat. Mergeam dimineaţă, seară, noapte pentru a o găsi, pentru că, de la Poliţie, când am declarat dispariţia, mi s-a spus că ei nu au personal care să meargă pe teren după ea. Adică fata mea era catalogată ca... la 15 ani. (...) Apoi am primit o informaţie, unde s-a şi dovedit că a fost şi cu cine a fost, dar bineînţeles că se clasează şi e caz de dispariţie închis total. Copilul meu e dus la prostituţie şi drogat. Am fost forţaţi de împrejurări , ca să îmi ştiu copilul în siguranţă, am sunat Direcţia pentru Protecţia Copilului Piteşti şi au venit şi au luat-o, pentru că nu o mai ştiu în siguranţă acasă”, a spus Marioara, mama Dariei.
TITLURILE ZILEI
-
-
astăzi, 01:18
-
ieri, 23:03
-
ieri, 21:47
• Edi Iordănescu: Obiectivul nostru este să mergem mai departe, să trecem de această grupă
-
ieri, 17:36
• Pe 8 decembrie, expiră poliţele RCA ale românilor la Euroins, care încă mai sunt valabile
-
ieri, 19:12
-
ieri, 21:28
• Cancelaria Sfântului Sinod face publice măsurile canonice împotriva corupţiei aplicabile în BOR
-
ieri, 20:42
• Hamas refuză să mai facă schimburi de prizonieri cu Israelul până la încheierea războiului
-
ieri, 16:04
• Serviciile israeliene se pregătesc să lichideze liderii Hamas când războiul se va încheia
-
ieri, 07:59
-
ieri, 10:17
• Avertizare meteo: Cod galben de vânt în jumătate de ţară. Se răceşte vremea
-
ieri, 17:42
• Macron merge în Qatar: E nevoie de dublarea eforturilor pentru un nou armistiţiu Israel - Hamas
-
ieri, 21:39
• Marea Britanie va folosi aeronave de supraveghere pentru localiza ostaticii din Gaza
-
ieri, 19:33
• Turcan: Marile studiouri americane sunt interesate să revină în România
-
ieri, 19:28
• Ciolacu, despre o eventuală candidatură la prezidenţiale: Probabilitatea nu am exclus-o niciodată
-
ieri, 19:26
Potrivit femeii, problemele au apărut în perioada martie – aprilie 2018, iar de atunci copila a dispărut de şapte ori de acasă şi de fiecare dată ar fi fost cu aceleaşi persoane. Marioara crede că nu este vorba doar de copila ei în această situaţie.
„Un copil racolat, drogat, cu creierul spălat, la 15 ani. În Câmpulung asta se întâmplă. Nu suntem singurii părinţii dar probabil celorlalţi părinţi le e ruşine să spună. Avem trei plângeri la DIICOT. Problemele au apărut în 2018, sfârşitul lui martie, începutul lui aprilie. Nu am primit niciun răspuns. Atunci am şi aflat că se droghează, a spus şi cine îi dă drogurile, a fost prinsă de nenumărate ori cu aceşti indivizi. A fost racolată de la şcoală. A ajuns cumva dependentă, cerându-i organismul şi pentru asta face orice”, a mai spus mama fetei, care este internată, în prezent, într-un centru de urgenţă.
Femeia afirmă că a venit la Caracal pentru a reclama că în astfel de situaţii, chiar dacă este vorba de copii, nu se ia nicio măsură şi face apel la autorităţi pentru interveni să îi salveze.
„Poate eu nu mai pot să îmi salvez copilul de dependenţa aceasta, dar poate mai sunt alţi părinţi care mai pot face ceva dacă s-ar face ceva, pentru că cercetează superficial. Vreau să fie pedepsiţi cei care au racolat-o pe fiica mea, se ştiu toate numele şi să plătească toţi cei vinovaţi. Poliţiştii o cataloghează ca femeie uşoară, nu stau să se gândească. E copil”, spune mama copilei din Câmpulung.
Părinţii Dariei spun că au anunţat de fiecare dată dispariţia fetei, dar că Poliţia, cel puţin în 31 mai, nici măcar nu a pus-o pe fată pe site, la categoria copiilor dispăruţi.


Conținutul website-ului www.mediafax.ro este destinat exclusiv informării și uzului dumneavoastră personal. Este interzisă republicarea conținutului acestui site în lipsa unui acord din partea MEDIAFAX. Pentru a obține acest acord, vă rugăm să ne contactați la adresa vanzari@mediafax.ro.


CANCAN.RO

GANDUL.RO


ULTIMA ORǍ
vezi mai multe