Numărul copiilor care mor în prima lună de viaţă, de două – trei ori mai mare în România decât în UE
15:45, 09 Iun. 2010
România înregistrează un număr de până la trei ori mai mare de decese, în prima lună de viaţă, decât alte ţări europene, în rândul copiilor defavorizaţi şi al celor din rural numărul de decese infantile fiind cu mult mai mare decât media pe ţară, informează, miercuri, Organizaţia "Salvaţi Copiii".