Câţi bani au strâns românii care muncesc în străinătate în ultimul deceniu. Băncile româneşti scoase din traseul banilor către România
07:54, 09 Iun. 2011
Cei 3 milioane de români plecaţi în ultimii zece ani la muncă în Europa de Vest au adunat economii de 100 de miliarde de euro pe care le ţin în băncile străine şi sub formă de cash, estimează experţi ai Fundaţiei Soros, adică de patru ori mai mult decât au românii de acasă în băncile româneşti, informează Ziarul Financiar.