ministerul sanatatii

Ministerul Sănătății anunță plăți record de peste 438 de milioane de lei din PNRR. Banii merg către spitale, digitalizare și cabinetele medicilor de familie

Ministerul Sănătății a anunțat că a efectuat, în această săptămână, plăți în valoare de 438,1 milioane de lei pentru proiecte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

Peste 5 milioane de lei din PNRR pentru medicii de familie, primării și serviciile de sănătate județene

Ministerul Sănătății a anunțat, vineri, că în decursul acestei săptămâni au fost plătite finanțări prin PNRR în valoare de peste 5 milioane de lei, de care beneficiază cabinetele medicale din țară, dar și primăriile sau serviciile de sănătate județene.

Centru nou pentru tratarea tuberculozei la București. Guvernul a deblocat finanțarea proiectului Zerlendi

Proiectul noului Centru de Diagnostic și Tratament al Tuberculozei Zerlendi, construit în cadrul Institutului Național de Pneumoftiziologie „Marius Nasta”, a trecut de ultima etapă administrativă necesară pentru continuarea lucrărilor.

Ministerul Sănătății vine cu primele propuneri oficiale pentru noua lege a salarizării unitare. Ce aspecte sunt vizate

Ministerul Sănătății anunță, joi, că a transmis un prim set de propuneri și observații privind noua lege a salarizării unitare, care se va aplica și personalului sistemului public de Sănătate. „Reforma salarizării din sănătate trebuie să țină cont de realitățile din spitale, de responsabilitatea uriașă purtată zilnic de personalul medical și de nevoia de a păstra profesioniștii în sistemul public”, menționează ministerul.

Protest la Ministerul Sănătății. Ambulanțierii acuză tăierea sporurilor și scăderea veniturilor

Aproximativ 1.000 de angajați ai serviciilor publice de ambulanță din întreaga țară sunt așteptați să participe joi în fața Ministerului Sănătății, la apelul Federației Naționale Sindicale „Ambulanța” din România (FNSAR). Sindicaliștii susțin că noul proiect al Legii salarizării ar putea reduce veniturile personalului din sistemul de urgență.

Pontaj electronic pentru personalul medical din spitalele publice. Ce prevede noul proiect de lege

Personalul medico-sanitar din spitalele publice ar putea fi obligat să se ponteze electronic la intrarea și ieșirea din serviciu, potrivit unei inițiative legislative.

„Inimile noastre nu mai pot aștepta”. Pacienții cu o boală cardiacă rară cer compensarea singurului tratament din lume care-i poate ajuta

Pacienții diagnosticați cu cardiomiopatie hipertrofică obstructivă cer autorităților introducerea pe lista medicamentelor compensate a tratamentului mavacamten (Camzyos), primul medicament care acționează direct asupra cauzei acestei boli cardiace rare.

Aproape 20 de milioane de lei din PNRR merg către modernizarea cabinetelor medicale și a spitalelor

Ministerul Sănătății a anunțat că a efectuat, în perioada 2-5 iunie, o nouă tranșă de plăți în valoare de aproximativ 19,7 milioane de lei pentru proiecte de infrastructură medicală finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR).

43 de proiecte din sănătate continuă cu fonduri PNRR. Ministerul Sănătății anunță noi investiții

Ministerul Sănătății a semnat, în perioada 2-5 iunie, 43 de acte adiționale pentru prelungirea unor contracte finanțate prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), în cadrul componentelor Sănătate și Transformare Digitală.

Se prelungește contractul pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș. Investiția, aflată la 90% din execuție

Ministerul Sănătății prelungește până la 31 august 2026 contractul pentru finalizarea Centrului de Arși de la Târgu Mureș. Lucrările au ajuns la un stadiu fizic de execuție de aproximativ 90%.

Raport oficial după moartea copilului din Bacău / Elicopterul SMURD nu a fost solicitat, deși era disponibil

Un elicopter SMURD, care era disponibil, nu a fost solicitat, iar primul echipaj medical a ajuns cu întârziere la intervenție, arată concluziile verificărilor efectuate de Ministerul Sănătății și DSU în cazul copilului din Bacău, care a murit în pauză, la școală.

Gândul: Primăria Sectorului 4 București reclamă omisiuni privind proiectul de la „Marius Nasta”

Primăria Sectorului 4 București solicită Ministerului Sănătății să precizeze că administrează proiectul noului centru de la Institutul „Marius Nasta”, după ce autoritățile centrale au anunțat deblocarea finanțării și reluarea lucrărilor fără a menționa rolul administrației locale, potrivit Gândul.

Ministerul Sănătății prelungește termenul pentru proiectele PNRR din Sănătate până în august 2026

Termenul pentru proiectele PNRR din Sănătate a fost prelungit până la 15 august 2026, cu posibilitatea unor extensii până la 31 august 2026, anunță Ministerul Sănătății condus de Cseke Attila.

Dronă prăbușită în Galați: Care e starea celor doi răniți

O femeie de 53 de ani și un băiat de 14 ani sunt internați cu arsuri la spitale din Galați, după ce au fost răniți în noaptea de joi spre vineri când o dronă rusească s-a prăbușit peste un bloc.

Pacientul cu hantavirus de la Arad a fost externat. S-a vindecat

Simina Roz, purtătorul de Cuvânt al Spitalului Clinic Județean de Urgență Arad, a declarat, că bărbatul internat cu hantavirus a fost externat. Potrivit purtătoarei de cuvânt, bărbatul a fost tratat cu succes și s-a recuperat de pe urma bolii.

Stadiul proiectelor PNRR, analizat la Guvern. Situație specială la Ministerul Sănătății

Premierul Ilie Bolojan a condus miercuri la Guvern o întâlnire cu reprezentanții ministerelor în care a fost analizat stadiul proiectelor finanțate prin PNRR. O situație specială se întâlnește la Ministerul Sănătății, unde trebuie adoptate urgent hotărâri de guvern restante.

Institutul Cantacuzino, despre cazul de hantavirus din România: Nu are legătură cu focarul de la bordul navei

Cazul a fost confirmat cu infecție cu hantavirus pentru tulpinile circulante în România și în Europa și nu are legătură cu focarul de pe vasul de croazieră, a anunțat luni Institutul Național de Sănătate Publică, referitor la cazul pacientului din Arad.

Ministerul Sănătății anunță investiții de peste 14 milioane de euro pentru noul pavilion de politraumă de la Craiova

Ministerul Sănătății a anunțat că noul pavilion de politraumă de la Spitalul Clinic de Urgenţă Militar „Dr. Ştefan Odobleja” din Craiova este aproape finalizat și va oferi noi condiții pentru tratarea pacienților în stare gravă.

Ministerul Sănătății decide care spitale pierd paturi

Ministerul Sănătății va decide care spitale pierd paturi, pe baza ratelor de ocupare din 2025, după ce Guvernul a aprobat reducerea anuală a 4.691 de paturi până în 2028. România are dublu față de media UE, cu o ocupare reală de doar 51%.

Prioritățile lui Cseke Attila la Ministerul Sănătății

MInisterul Sănătății anunță, luni, preluarea mandatului de ministru interimar de către Cseke Attila Zoltan, precizând și care sunt prioritățile acestuia.

„Nu a fost o relație de iubire”. Rogobete despre relația cu Bolojan

Ministrul demisionar Alexandru Rogobete spune că relația cu premierul s-a deteriorat după ce i s-a cerut să taie 10% din salariile medicilor. „Nu a fost o relație de iubire".

Ministrul demisionar al sănătății, furios: „Nu mi s-a uscat bine cerneala pe demisie și au început atacurile”

„Nu mi s-a uscat bine cerneala pe demisie și au început atacurile", a spus Alexandru Rogobete. Ministrul demisionar al sănătății a replicat dur criticilor, invocând cele 22 de spitale noi. „În timp ce unii se tăvăleau pe jos că România nu are centre de arși, proiectele lor erau aici, în minister".

Rogobete: Indicatorii de performanță au speriat sistemul de sănătate

Ministrul demisionar Alexandru Rogobete spune că indicatorii de performanță au speriat sistemul de sănătate. El dă exemplul chirurgilor cu același salariu, indiferent dacă operează 40 de pacienți sau unul.

„O sumă istorică, fără precedent”. Alexandru Rogobete: 30 de miliarde de lei investiți în sănătate

Ministrul demisionar al sănătății, Alexandru Rogobete, a prezentat un bilanț al investițiilor făcute în ultimii ani. Suma totală depășește 30 de miliarde de lei, provenite din bugetul de stat, fonduri europene și finanțări internaționale.

Alexandru Rafila îi răspunde lui Vlad Voiculescu: „Fuge de orice responsabilitate și încearcă să lege situația pe care chiar reprezentanții USR au creat-o de mine și de echipa Ministerului Sănătății”

Fostul ministru al Sănătății Alexandru Rafila l-a acuzat, sâmbătă, pe fostul ministru Vlad Voiculescu că încearcă să transfere responsabilitatea pentru contractele încheiate în perioada guvernului Cîțu.

Pacienții cu boli cronice cer intervenția MS și CNAS: investigațiile paraclinice au scăzut cu 47%

Mai multe organizații de pacienți cer Ministerului Sănătății și Casei Naționale de Asigurări de Sănătate să intervină de urgență după blocajele apărute în accesul pacienților cronici la investigații paraclinice de înaltă performanță.

Alexandru Rogobete: „Dozele de vaccin de la Pfizer depășesc cu mult populația României, inclusiv cu rapelul”

România se vede obligată să plătească sume uriașe în urma litigiului cu Pfizer, deși stocurile contractate depășesc necesarul demografic al țării. Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a confirmat că decizia de la Bruxelles este executorie, iar fondurile vor fi asigurate de la bugetul de stat.

Ministrul Sănătății despre medicii care lucrează la stat și la privat: „Sunt împotriva celor care pleacă din timpul programului de lucru de la public ca să profeseze în privat”

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, Rogobete a declarat că medicii pot lucra și la stat, și la privat, dar nu au voie să plece din programul de la spitalele publice pentru a merge la privat.

Alexandru Rogobete despre introducerea vaccinării anti-HPV în farmacii: „Este posibil și îmi doresc să-l extindem”. Ce declară despre vaccinarea împotriva rujeolei

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat că vaccinarea anti-HPV este în creștere datorită extinderii gratuității până la 26 de ani și că se dorește ca acest vaccin să fie disponibil și în farmacii.

Ministerul Sănătății crește bugetul pentru screening și prevenție. Anumite programe vor fi extinse

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, anunță o creștere semnificativă, cu 300 de milioane de lei, a bugetului pentru programele naționale de screening și prevenției.

Atacurile asupra Iranului au ucis 200 de copii, anunță Ministerul Sănătății

Ministerul Sănătății din Iran spune că atacurile aeriene ale Statelor Unite și Israel au ucis 200 de copii și aproximativ 200 de femei de la începutul războiului.

Alertă la Otopeni. Un avion cu 180 de pasageri a revenit la Aeroportul Henri Coandă după activarea unui senzor de presurizare

Ministerul Sănătății a anunțat duminică seară că o aeronavă a companiei HiSky, care opera cursa pe ruta București – Hurghada (Egipt), a semnalat activarea unui senzor de presurizare la nivelul cabinei.

Ministrul Sănătății: Extindem Programul de Profilaxie a Morții Subite Cardiace prin includerea a două noi centre

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a anunțat sâmbătă extinderea Programului de Profilaxie a Morții Subite Cardiace prin includerea a două noi centre.

Alexandru Rogobete asigură că nu va tăia salariile din sănătate cu 10%

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, asigură lumea medicală că nu are de gând să taie salariile cu 10%. Asta ar însemna, în opinia sa, demotivare masivă și un nou exod.

Alexandru Rogobete despre concediile medicale fictive: „Fenomenul a fost scăpat de sub control de ani de zile”

Alexandru Rogobete a declarat că concediile medicale fictive consumă bani care ar trebui să ajungă la pacienții bolnavi și trebuie limitate.

Rogobete: Concediile medicale fictive sunt o formă de fraudare și de „căpușare” a sistemului

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, afirmă că în sistemul medical există practici care afectează grav funcționarea corectă a serviciilor publice și avertizează că, fără reforme, sistemul riscă să intre în colaps.

Ministrul Sănătății: Pot apărea discontinuități la unele medicamente, dar nu din cauză legislativă

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, afirmă că pot exista și în acest an discontinuități la anumite medicamente în farmacii, însă acestea țin, în principal, de probleme de producție și nu de lipsa fondurilor sau a unui cadru legislativ adecvat.

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății: Mă aștept să avem un buget cu care sănătatea să poată intra într-o traiectorie normală

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, a declarat duminică faptul că se așteaptă la un buget pentru sănătate cel puțin egal cu cel executat anul trecut, astfel încât sistemul să poată intra „într-o traiectorie normală”.

Alexandru Rogobete, mesaj de Ziua Mondială a Cancerului: „Investim în programe de screening și în capacitatea sistemului de a identifica boala înainte să fie o urgență”

De Ziua Mondială a Cancerului, ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a postat pe Facebook un mesaj despre importanța depistării timpurii a cancerului în România.

Rogobete, despre UNIFARM: Un pilon de stabilitate pentru sistemul de sănătate

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, a transmis, joi, un mesaj pe rețelele sociale, precizând că UNIFARM, compania națională de medicamente și produse farmaceutice este „o companie puternică și stabilă financiar”,
Am observat că ne citești din . Avem o versiune dedicată acestei țări. Vrei să o încerci?
Da