Petrișor Peiu, după ce Eugen Tomac a fost desemnat premier: Președintele a inaugurat astăzi o perioadă de pericol pentru democrație
20:01, 04 Iun. 2026
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a criticat desemnarea lui Eugen Tomac ca prim-ministru, subliniind că decizia președintelui Nicușor Dan ar reprezenta un risc pentru democrație și comparând situația politică actuală cu perioade autoritare din istoria României.